Jeśli kochasz makijaż, te książki są dla Ciebie

Kevyn Aucoin
Kevyn Aucoin, fot. Eric Sakas @kevynaucoin

Jakie znaczenie może mieć książka o makijażu, kiedy wraz z pojawieniem się Youtube’a i Instagrama, sieć zalała fala tutoriali, unboxingów, hauli, filmików „do it yourself” oraz wszelkich innych porad na życie? Od tego momentu świat beauty podążył za tym trendem, a gwiazdy Internetu zaczęły realnie wpływać na makijażowe trendy i zmieniać oblicze branży kosmetycznej. Pamiętam, że pierwszą youtuberką, która przykuła moją uwagę, była Michelle Phan. W bardzo przystępny sposób pokazywała makijażowe triki, które sama wykorzystuje na co dzień, dzięki czemu tysiące dziewczyn (a ja razem z nimi) mogło się z nią utożsamiać i ćwiczyć swoje umiejętności.

Jednak zanim nastąpiła era vlogerek, o profesjonalnym makeupie można było dowiedzieć się jedynie w szkołach lub właśnie z książek o makijażu napisanych przez najbardziej szanowanych makijażystów świata. Przedstawiam Wam najlepsze, najbardziej klasyczne książki o makijażu, do których naprawdę warto zajrzeć; jeśli nie po wiedzę, to z sentymentu do minionych, analogowych czasów.

„Makeup Manual” Bobbi Brown

Książka Makeup Manual Bobbi Brown

Bobbi Brown to amerykańska makijażystka, która stworzyła lubianą na całym świecie markę kosmetyków do makijażu i pielęgnacji. Zasłynęła tworząc podkłady o żółtym odcieniu w czasach, kiedy na rynku przeważały chłodne i pomarańczowe barwy. 

W swojej książce „Perfekcyjny makijaż”, bo tak jest przetłumaczony instruktaż na język polski, w bardzo przystępny sposób rozkłada sztukę makeupu na czynniki pierwsze. Jest to pozycja absolutnie dla wszystkich, nawet najbardziej opornych na makijażową wiedzę. Książka o makijażu od Bobbi opowiada o rodzajach i zastosowaniach pędzli, o podstawowej pielęgnacji skóry, podpowiada gdzie kupować kosmetyki. Makijażystka nie zapomina wspomnieć o diecie i jej ogromnym wpływie na naszą skórę i samopoczucie. 

To, co najbardziej podoba mi się w tej książce, to przykłady makijażu na różnych typach urody. Widzimy, jak malować ciemną skórę, jak odpowiednio podkreślić oko Azjatki, jak dostosować kolory i kształty brwi do każdej osoby. A dla wszystkich, którzy myślą o makijażu profesjonalnie, napisany został oddzielny rozdział, poświęcony specyfice pracy makijażysty, poradom jak zacząć pracę w branży czy jak złożyć dobre portfolio.  

„Makeup The Ultimate Guide” Rae Morris 

Ksiazka Makeup The Ultimate Guide Rae Morris

„Makijaż Bez Tajemnic” to książka o makijażu znanej makijażystki z Australii. Kariera makijażowa Rae zaczęła się dość przypadkowo, natomiast w jej pracach już o przypadku nie może być mowy. W jej książce znajdziemy sporo pięknych, odważnych makijaży fashion, dlatego będzie to świetna pozycja dla pasjonatów profesjonalnego makijażu.

Książka o makijażu od Rae opisuje rozjaśnianie brwi, patent bardzo często stosowany przy sesjach i pokazach, pokazuje bardzo kolorowe makeupy i mówi, jak łączyć ze sobą kolory. Szczególnie podoba mi się rozdział o makijażu dla kobiet dojrzałych, co jest najlepszym sprawdzianem makijażowych umiejętności każdego makeup artist. Jak na Australijkę przystało, Rae pisze także o makijażu na plażę. Podpowiada, jakich kosmetyków używać, żeby czuć się pięknie w pełnym słońcu. 

Ponadto, to książka o makijażu, w której znajdziemy wskazówki, jak zbudować porządny kuferek i jak wygląda praca w branży. 

Kevyn Aucoin

Prawdopodobnie najważniejsza postać modowego makijażu na świecie, makijażysta geniusz – Kevyn Aucoin. Amerykanin, który szturmem zdobył świat mody w latach 80. Na zawsze zmienił sposób postrzegania piękna i myślenia o makijażu. Bardzo gorąco polecam dokument o jego życiu „Larger Than Life”, a potem zapraszam do przeczytania dwóch poniższych książek. 

„Making Faces” Kevyn Aucoin

Czyli makijaż dla początkujących. To książka o makijażu, w której znajdziemy rewelacyjnie wytłumaczone podstawy profesjonalnego makeupu. Kevyn świetnie opisuje rodzaje kosmetyków, pokazuje jak przygotować skórę pod makijaż, tłumaczy podstawy konturowania (w którym był absolutnym mistrzem). Skupia się na teksturze w makijażu oraz opisuje makijaż dla mężczyzn. 

W książce tej możemy obejrzeć imponujące przemiany znanych modelek i artystek w postaci z różnych epok. Każdy look jest okraszony rysunkami Kevyna z dokładnym opisem, w jaki sposób nałożony jest odpowiedni produkt. Książka o makijażu „Making Faces” kryje moją prywatną ulubioną metamorfozę Kate Moss w dziewczynę w stylu Biba (bardzo popularny sklep założony w latach 60. w Londynie, sprzedający odzież i kosmetyki, lansujący charakterystyczny look dziewczyny z lat 60.). Jest to najpiękniejszy, perfekcyjny makijaż z użyciem czarnego cienia do oczu, jaki widziałam w życiu. Ta książka o makijażu to pozycja absolutnie obowiązkowa!

„Face Forward” Kevyn Aucoin

„Face Forward” to ostatnia książka o makijażu napisana przez Kevyna. Znajdziemy w niej przede wszystkim jego piękną filozofię życia, którą się kierował. Kevyn był człowiekiem bardzo szczodrym i tak samo hojnie dzieli się z czytelnikiem anegdotami związanymi ze znanymi gwiazdami, co daje nam wgląd w jego wspaniałe życie i błyskotliwą karierę. 

W „Face Forward” znajdziemy triki makijażowe, za pomocą których zmienimy kształt ust, oczu czy brwi. Obejrzymy także spektakularne metamorfozy gwiazd w historyczne postaci. Tina Turner jako Kleopatra, Karen Elson jako Elżbieta I czy Amber Valetta jako zarówno Clarke Gable, jak i Carole Lombard – to tylko niektóre z przemian, które po prostu trzeba zobaczyć.

Christy Turlington jako Marissa Berenson, Kiara Kabakuru jako Dianna Ross
Tina Turner jako Cleopatra, Martha Stewart jako Veronica Lake
 Christina Ricci jako Edith Piaf, Julia Roberts jako Julie Christie
Gina Gershon jako Barbra Streisand, Winona Ryder jako Elizabeth Taylor

„Validated” Val Garland 

Val Garland to żyjąca legenda makijażu fashion. Angielka pracuje w branży od prawie 30 lat i jest jedną z najbardziej wpływowych artystek naszego wieku. „Validated” to wspaniała książka o makijażu dla wszystkich interesujących się nie tylko profesjonalnym makeupem, ale i samą branżą mody. W swojej książce Val dzieli się historiami związanymi z największymi nazwiskami z branży, opowiada swoją własną drogę na szczyt, a przede wszystkim pokazuje swoje ulubione, najpiękniejsze prace. Bardzo szczerze przedstawia, jak faktycznie wygląda praca w modzie, z jak dużą presją trzeba sobie radzić i jak układała się jej współpraca z największymi gwiazdami. Bardzo spodobał mi się też rozdział o użyciu niekonwencjonalnych materiałów do zrobienia makijażu, na przykład jedzenia.

„Face Paint” Lisa Eldridge

Lisę Eldridge możecie kojarzyć z własnym kanałem na Youtube, gdzie pokazuje wszystko, co nas interesuje w makijażu. Jej filmiki podzielone są na różne kategorie, takie jak: podstawy w makijażu, pielęgnacja skóry, ulubione produkty, looki na co dzień i specjalne okazje czy looki edytorialowe. Lisa to angielska makeup artist, bardzo znana i ceniona w branży modowej. Jest mistrzynią pięknej, naturalnie wyglądającej skóry oraz czystych, perfekcyjnych, ale nieprzesadzonych makijaży. Kwestią czasu było wydanie przez nią książki o makijażu, ale wspaniałe jest to, że nie dostajemy w niej tego, co już możemy znaleźć na Youtubie. Lisa jest zagorzałą kolekcjonerką kosmetyków vintage i swoją miłość do historii przelała na własną publikację. Książka o makijażu „Face Paint” to rewelacyjnie napisana historia makeupu i kosmetyków. Przeczytamy w niej bardzo szczegółową historię różu do policzków czy pomadki do ust. Wszystko to okraszone jest historycznymi zdjęciami oraz własnymi pracami Lisy, związanymi z poszczególnymi epokami i wybranymi trendami. Wspaniała dawka wiedzy dla pasjonatów makijażu i nie tylko.

Face Paint, Lisa Eldridge, fot. Amazon
Face Paint, Lisa Eldridge, fot. Amazon

Najczęściej czytane