Self-care w samolocie, czyli jak uniknąć przesuszenia skóry podczas lotu?

Fot. Imaxtree/ Agencja Free

Sucha skóra, piekące oczy, podrażnione gardło i nos to dość powszechne dolegliwości podczas lotu. Czy wiedzieliście, że powietrze wewnątrz samolotu ma wilgotność na poziomie podobnym, jak na Saharze? Sprawdźcie, na co narażona jest skóra podczas lotu oraz jak o nią zadbać w czasie podróży. 

Co grozi skórze w samolocie?

Podczas lotu samolotem skóra jest narażona na kilka niekorzystnych czynników, które mogą wpłynąć na jej stan i komfort. 

Niska wilgotność powietrza

Powietrze w kabinie samolotu ma bardzo niską wilgotność, zazwyczaj w granicach 20 procent. To oznacza, że jest ono znacznie bardziej suche niż powietrze na poziomie morza. Taka niska wilgotność sprawia, że skóra traci wilgoć i może stawać się sucha oraz odwodniona. Komfortowa wilgoć dla skóry oscyluje między 40 a 70%.

Wentylacja

System wentylacji w samolocie przyciąga powietrze z zewnątrz i mieszane jest ono z recyrkulowanym powietrzem z kabiny. Choć to powietrze jest oczyszczane przez filtry HEPA, to nadal może zawierać drobiny i cząsteczki, które mogą podrażniać skórę. 

Niskie ciśnienie atmosferyczne

Wysokość przelotowa samolotu to miejsce, gdzie ciśnienie atmosferyczne jest znacznie niższe niż na poziomie morza. Może to wpłynąć na utratę wilgoci z organizmu, w tym z naszej skóry. Niskie ciśnienie atmosferyczne wpływa również na nasz układ krążenia, co może wpłynąć na stan skóry. Ograniczenie przepływu krwi w skórze może sprawić, że staje się ona blada i mniej promienna.

Promieniowanie UV

Większość szyb w samolocie blokuje wyłącznie promieniowanie UVB. Wysoko nad ziemią skóra jest więc bardziej narażona na szkodliwe promieniowanie UVA, które może przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry i tworzenia przebarwień.

Stres

Skóra to nie tylko odbicie warunków w samolocie, ale także naszych emocji podczas podróży. Jeśli lot jest dla was stresujący, cera może stać się bardziej podatna na wysuszenie i niepokojące zmiany. 

Cykl dobowy i melatonina

Dłuższy lot samolotem zakłóca nasz rytm biologiczny, co wpływa na zdolność skóry do samoregeneracji. Szczególnie zauważalne jest to podczas przelotów ze wschodu na zachód, gdy zegar organizmu traci rytm, uwzględniając zmienne godziny światła dziennego.

Jak zadbać o skórę podczas lotu?

Dlatego tak ważne jest, aby podczas podróży samolotem zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, korzystając z nawilżających produktów i podejmując odpowiednie środki ostrożności, aby zachować zdrowy wygląd i komfort skóry.

1. Picie wody

W trakcie lotu ludzie często unikają picia wody, aby uniknąć konieczności korzystania z toalety na pokładzie. To duży błąd! Brak wystarczającej ilości wody może prowadzić do przesuszenia skóry, co objawia się suchością, swędzeniem, łuszczeniem się i występowaniem drobnych linii oraz zmarszczek. Według specjalistów należy przyjmować ok. szklanki płynu w trakcie każdej godziny lotu. 

2. No make-up

Makijaż może zatykać pory skóry, co może prowadzić do powstawania zaskórników, wyprysków i innych niedoskonałości. Podczas lotu, kiedy skóra jest narażona na niską wilgotność i potencjalnie zanieczyszczenia – ważne jest, aby umożliwić jej oddychanie i unikać zatkania porów. Podczas podróży samolotem ze względu na niską wilgotność i zmienne warunki skóra może być bardziej wrażliwa. Makijaż, zwłaszcza jeśli jest niedokładnie usunięty, może ją podrażniać. 

Podróżując bez makijażu, możesz skoncentrować się na pielęgnacji i nawilżaniu skóry, co jest bardzo istotne, aby była ona w odpowiedniej kondycji po lądowaniu.

Chusteczki oczyszczające dla cery wrażliwej, Bioderma, 60 zł

KUP

3. Nawilżająca mgiełka

Aby zadbać o odświeżenie, warto zabrać ze sobą na pokład wodę termalną w sprayu lub hydrolat. Jeżeli wybierzecie kosmetyk rozsądnie, to taka mgiełka pomoże także aktywnie zadbać o zdrowie skóry w przestworzach. Na przykład moja ukochana esencja antyoksydacyjna SkinTra nie tylko orzeźwi i schłodzi cerę, ale dodatkowo ją naprawdę nawilży (dzięki Kompleksowi NMF 10%) i będzie chronić (zadziała tu MossCellTec™ No. 1 – 1% oraz arctalis). 

Oczywiście sięgając po ulubione kosmetyki w szklanych opakowaniach, pamiętajcie, aby przelać je do plastikowych buteleczek podróżnych z aerozolem. 

Guard Your Skin – Ochronna Esencja Antyoksydacyjna, SkinTra, 79 zł

KUP

4. Maseczka do twarzy

W samolocie nie mamy za wielu opcji na rozrywkę. Najczęściej możemy czytać, słuchać muzyki, oglądać filmy i… spać. Dlatego, jeżeli tak jak mnie – self-care sprawia wam dużo przyjemności – myślę, że z przyjemnością wykorzystacie ten czas na pielęgnację. Na pokładzie po dokładnym oczyszczeniu cery warto przede wszystkim zaaplikować silnie nawilżającą maseczkę. Najlepiej zabrać ze sobą te w płachcie – w których w porównaniu do kremów czy serum o nawilżającym działaniu, substancje są w stanie skuteczniej dotrzeć do głębszych warstw skóry. 

Poświęćcie sobie chwilę i zarządźcie samolotowe spa w pełni. To idealny moment na masaż twarzy rękami lub płytką Gua-Sha, albo wyrolowanie się zimnym Eacy Ice Rollerem. Nie przejmujcie się nikim wokół. Zróbcie to, czego potrzebujecie i w pełni wykorzystajcie ten czas w przestworzach.

Maska w płachcie Vichy Mineral 89,28 zł

KUP

Maseczka Do Twarzy Cryo Rubber, Dr Jart+, 59 zł

KUP

Nawilżenie w stylu cabin crew

Pamiętajcie, aby nie wsiadać do samolotu bez waszego ulubionego intensywnie nawilżającego kremu do twarzy! Koniecznie miejcie ze sobą także coś „mocniejszego” do pielęgnacji ust i dłoni. Jeżeli nie wiecie jakie kosmetyki wybrać, sięgnijcie ulubione produkty stewardess na całym świecie.

Krem Perfecting Moisiturizer, Ole Henriksen Transform, 255 zł

KUP

Balsam-maska do ust Miód, Ministerstwo Dobrego Mydła, 75 zł

KUP

Balsam do ust Lip Balm, Kiehls, 75 zł

KUP

Krem Odżywczo-Nawilżający, Embryolisse, 99,90 zł

KUP

Maska do ust Sleeping Lip Mask, Laneige, 115 zł

KUP

Uniwersalny krem odżywczy z ziołami do bardzo suchej skóry Skin Food, Weleda, 43 zł

KUP

Krem z filtrem

Faktem jest, że w samolocie nie jesteśmy chronieni przed UVA. Oczywiście najbardziej narażeni są piloci. Czy wiedzieliście o tym, że 60 minut w kokpicie, to ekwiwalent promieniowania dla 20-minutowej wizycie w solarium? Dlatego wrzućcie koniecznie do bagażu podręcznego wysoką ochronę SPF, najlepiej w formie wygodnego sztyftu. 

Matowy Sztyft Przeciwsłoneczny, Beauty of Joseon, 89 zł

KUP

Oczy(wiście)

Jeżeli korzystacie ze szkieł kontaktowych – na podróż samolotem koniecznie zabierzcie okulary, gdyż soczewki bardzo wysuszają oczy. Dobrze mieć też na podorędziu nawilżające krople

Jasne oświetlenie, które często spotykamy w samolotach i na lotniskach, nie jest łaskawe dla Twojego wzroku. Bez względu na to, czy nosisz szkła kontaktowe, czy nie, nawilżające krople na pewno pomogą Ci podczas długiego lotu. Dzięki nim unikniesz problemów z suchością oczu oraz uczuciem piasku pod powieką. Jeżeli nie macie już miejsca w bagażu podręcznym, weźcie ze sobą chociaż sól fizjologiczną (jedna ampułka ma 5 ml). 

A Wy jakie macie sprawdzone patenty na pielęgnację podczas podróży? 

Najczęściej czytane