Akcja laminacja

laminacja brwi krok po kroku
Fot. Imaxtree

Laminowanie brwi to obecnie urodowy hit na całym świecie. U nas zabieg zyskał na popularności jednak dopiero w tym roku. Dużo delikatniejszy od makijażu permanentnego, ale dający naprawdę spektakularne efekty. O tym, co to jest laminacja brwi i na czym dokładnie polega, rozmawiałam i testowałam na własnej skórze z Wladą Ostrowską, właścicielką waw.brows

Przy stanowisku w warszawskim salonie wita mnie piękna kobieta o zdrowej promiennej cerze i naturalnych, nieskazitelnie zalaminowanych brwiach i rzęsach. To Wlada, która rozpoczęła swoją przygodę z laminacją brwi trzy lata temu, aby móc robić ten zbieg… sobie w domu. Po jakimś czasie z jej usług zaczęły korzystać przyjaciółki i to za ich namową założyła rok temu swój salon waw.brows.

Wlada o brwiach wie chyba wszystko. Podczas zabiegu szybko się zorientowała, że właśnie miesiączkuję. Jak? To już wie tylko ona sama. Całość rutyny bardzo przypominała wizytę u fryzjera podczas prostowania keratynowego lub trwałej ondulacji. Nawet zaczęłyśmy od oczyszczenia specjalnym s z a m p o n e m do brwi, chociaż jak twierdzi Wlada – taka nazwa dla tej mikstury o konsystencji pianki to tylko chwyt marketingowy. 

Anna Kordus

Laminacja brwi krok po kroku

Krok pierwszy laminowania brwi to nałożenie specyfiku otwierającego łuski włosa, który przykrywamy folią. Jest to aktywator z kwasem tioglikolowym, który wpływa na mostki dwusiarczkowe będące budulcem włosów. Najpierw je rozrywa, a następnie tworzy nowe, dzięki czemu brwi stają się podatne na układanie.

Krok drugi to ułożenie włosków i utrwalenie ich specyfikiem numer 2 z keratyną i ponowne przykrycie folią. Drugi etap ma za zadanie odbudować strukturę włosków, a także nadać im piękny połysk.

Następnie obywa się regulacja brwi pęsetą i omówienie preferowanego koloru farbki. Przy jej doborze w waw.brows stawia się na naturalny efekt, więc jeśli z jakiegoś powodu marzysz kruczoczarnych brwiach: 

1. przemyśl to ponownie; 

2. ewentualnie poszukaj innego specjalisty, który zgodzi się na taką krzywdę 🙂

Przed farbowaniem w ruch idzie kredka do oczu, którą Wlada rysuje symetryczne linie, którymi zaznacza idealną linię moich brwi. Dzięki temu zobaczyłam, że profesjonalistka, która do tej pory dbała o ich kształt, źle wydepilowała jedną z nich. Jednak Wlada doradziła mi, jak mogę odhodować ten ubytek. Przy okazji dowiedziałam się, że stosowanie henny pudrowej nie jest obojętne dla organizmu, ponieważ przenika ona do naszego krwiobiegu. Z tego względu Wlada preferuje stosowanie farbek i po hennę sięga tylko na wyraźne życzenie klienta.

W końcu (!) spotkałam totalną „brwiową” ekspertkę, więc postanowiłam zadać jej wszelkie możliwe pytania na temat zabiegu laminacji brwi.

Zacznijmy od początku – co to jest laminacja brwi?

Laminowanie brwi jest to największy hit branży kosmetycznej tego roku. Dlaczego? Dlatego, że jest to zabieg, który daje długotrwały efekt ładnie ułożonych brwi, dzięki czemu nie musisz codziennie martwić się tym, jak będą wyglądać. Zawsze obudzisz się z idealnie wystylizowanym brwiami.

Skąd wzięła się technika laminacji brwi? 

Twórcy preparatów odżywczych do włosów doszli do wniosku, że skoro istnieje laminowanie włosów, to równie dobrze można zastosować podobną technikę do brwi. Dostosowali jednak kompozycję do specyfiki ich wzrostu i rozwoju, aby można było osiągnąć jak najlepsze efekty.

Jakich efektów można się spodziewać i jakie są zalety laminowania brwi?

Główny efekt laminowania brwi, wykonywanego w domu lub w salonie, to efekt wizualny. Przede wszystkim włoski są pięknie ułożone. Mamy wrażenie, że brwi są szersze i pełniejsze. Wyglądają na bardzo zadbane.

Po zabiegu od razu otrzymujemy efekt 3 w 1: włoski są ładnie i trwało ułożone; brwi są przyciemnione farbką (jeśli jest taka potrzeba, można je ewentualnie rozjaśnić); włoski są nawilżone i wyglądają zdrowo. Laminacja brwi polega na ujarzmieniu niesfornych włosków. Nie trzeba ich codziennie malować i układać. Dzięki temu zyskujemy bezcenny czas. Dodatkowo na zalimnowanych brwiach dłużej trzyma się koloryzacja farbką. Zabieg pomaga też przykryć nieudany makijaż permanentny.

Na czym dokładnie polega zabieg?

Na czym polega laminowanie brwi? Zabieg składa się z 2 etapów głównych: liftingu i utrwalenia. W pierwszym etapie specjalny żel otwiera łuskę włosków, dzięki czemu włos staje się miękki, elastyczny i można go ułożyć w dowolnym kierunku. Żel stosowany w drugim etapie działa utrwalająco, dzięki czemu cieszymy się efektem laminacji przez 1-1,5 miesiąca.

Niektórzy powtarzają, że laminowanie brwi korzystnie wpływa na włoski – czy to prawda?

Laminacja brwi jest zabiegiem chemicznym. W składzie preparatów znajduje się tioglikolan amonu – to on wpływa na zmianę kształtu włosów. Nie niszczy włosków, ale nie jest to zabieg odżywczy. Jednak ze względu na zalecenia pielęgnacyjne po zabiegu, większość dziewczyn zaczyna w końcu dbać o swoje brwi i w efekcie tego finalnie stają się one dużo ładniejsze i zdrowsze.

Czy zatem laminowanie brwi jest w ogóle bezpieczne?

Tak, jest to całkowicie bezpieczny zabieg. Myślę, że jeżeli w byłoby to w jakikolwiek sposób niebezpieczne – nikt nie zacząłby tego robić.

Jakie są zalecenia dotyczące pielęgnacji brwi po zabiegu?

Po zabiegu laminacji przez 24h nie moczymy ani nie dotykamy brwi. Kiedy upłynie ten okres „kwarantanny”, można oczyścić całą twarz (razem z brwiami) i wyczesać brwi szczoteczką. W ramach codziennego „makijażu” warto sięgnąć po żel utrwalający, który utrzyma włoski w nienagannym stanie przez cały dzień. Na noc smarujemy brwi naturalnym olejkiem: rycynowym, z czarnuszki lub z usmy

Olejek z czarnuszki, Nacomi, 14,90 zł

KUP

Olejek rycynowy, Mohani, 12,99 zł

KUP

Kto może lub może nawet powinien skorzystać w laminacji brwi? 

Laminowanie brwi jest odpowiednie prawie dla każdego. Przede wszystkim jest to zabieg dla posiadaczek twardych i niesfornych brwi, które wymagają codziennej stylizacji. Jeśli jednak ktoś ma rzadkie brwi z zauważalnymi ubytkami, laminowanie nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Mając takie brwi lepiej postawić na pielęgnację: zadbać o nie, zapuścić i dopiero wtedy pomyśleć o laminacji.

Czy są jeszcze jakieś przeciwskazania?

Zabieg nie może być wykonywany w przypadkach chorób oczu i skóry, opryszczki, zapalenia spojówek, infekcji i mechanicznych uszkodzeń skóry. Laminowanie brwi nie jest też zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących – m.in. dlatego, że nie można przewidzieć do końca efektu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając salon?

Przed wizytą warto sprawdzić social media salonu lub ekspertki w zakresie laminowania brwi. Należy zwrócić uwagę na opinie klientów, jakość pracy na zdjęciach i czy nie są one poddawane obróbce. Zauważyłam, że teraz bardzo dużo stylistek oszukuje i wrzuca do sieci cudze prace lub przerabia zdjęcia w Photoshopie, żeby wszystko wyglądało „idealnie”. W rzeczywistości jednak nie mają aż takich umiejętności i nie są w stanie zrobić ładnych brwi.

Nasza czytelniczka prosiła, aby Cię zapytać, co myślisz o zestawach do domowej laminacji brwi?

Nie ma czegoś takiego jak zestaw do domowej laminacji brwi. Wszystko, co można znaleźć w Internecie to profesjonalne produkty do laminacji. Jednak moim zdaniem ten zabieg z a w s z e musi być wykonywany przez kompetentną osobę, ponieważ laminowanie brwi w domu może przynieść nieoczekiwane efekty.

A Ty jak zaczęłaś swoją przygodę z laminacją?

Trzy lata temu, kiedy już wiedziałam, że będę przenosić się do Warszawy, zaczęłam szukać miejsca, gdzie będę mogła robić sobie brwi po przeprowadzce. Nikogo odpowiedniego jednak nie znalazłam, więc postanowiłam nauczyć się, jak zająć się nimi sama i tak trafiłam na moje pierwsze szkolenie ze stylizacji oraz laminacji brwi. Byłam bardzo zadowolona, a cały proces pracy nad brwiami bardzo mi się spodobał.

Przez rok zabiegi robiłam wyłącznie sobie i moim koleżankom. To one zaczęły mnie namawiać, żebym zajęła się tym profesjonalnie. Miały dosyć pytań od znajomych, gdzie zrobiły sobie „takie ładne brwi”. Zawsze chciałam mieć własny biznes w branży kosmetycznej, więc podjęłam to wyzwanie. We wrześniu 2019 założyłam konto na Instagramie @waw.brows i wynajęłam stanowisko do pracy. Od tego czasu ukończyłam ponad 20 różnych szkoleń. Specjalizuję się w różnych zabiegach: regulacja pęsetą i woskiem, nitkowanie, farbowanie brwi różnymi technikami i produktami oraz właśnie laminacja brwi i rzęs.

Jakich produktów używasz podczas zabiegu laminacji?  

Zawsze staram się próbować czegoś nowego i bardzo często zmieniam preparaty. Teraz jednak korzystam z najlepszych moim zdaniem kosmetyków włoskiej marki Inlei, która tworzy produkty do laminacji brwi i rzęs. Do oczyszczania przed zabiegiem wykorzystuje produktów Zola. 

Czas zapytać: ILE? Czyli ILE to kosztuje?

U mnie laminacja brwi to cena 100 zł. W skład zabiegu wchodzi także regulacja i farbowanie. Całość trwa od 30 do 50 minut w zależności od tego, co mamy u danej klientki dokładnie do zrobienia.

Jakie są najpopularniejsze mity, jakie słyszałaś o laminacji brwi?

Moim zdaniem najzabawniejszy mit to: „po zabiegu wypadną Ci brwi”. Tak jak już wspominałam – nie ma co ukrywać tego, że laminacja brwi to jednak chemiczny zabieg, ale jeśli jest wykonywany przez osobę, która zna się na swojej pracy i robi wszystko zgodnie z zasadami, nigdy nie wypadnie Ci ani jeden włos.

Drugi popularny mit to „po laminacji brwi włoski zaczęły mi lepiej rosnąć”. Włoski zaczynają rosnąć lepiej nie od laminacji, ale dzięki temu, że po zabiegu dziewczyny zaczynają dbać o brwi: codziennie je czeszą i nawilżają odpowiednim olejkiem.

Pamiętajcie, że źle przeprowadzone laminowanie brwi w domu lub u niedoświadczonej „specjalistki” może dać Wam efekt odwrotny od zamierzonego. Nie tylko istnieje duże ryzyko, że osłabicie włoski i przyczynicie się do zwiększenia ich łamliwości, ale możecie nawet podrażnić skórę lub oczy. Żeby był to faktycznie zabieg upiększający, koniecznie korzystajcie z usług ekspertów. 

Ja od Wlady wyszłam nie tylko z pięknymi brwiami, które nadały mojej twarzy niezwykłej świeżości. Od razu z salonu pomaszerowałam po zalecany przez nią olejek i od tamtej pory na stałe dołączył on do mojej codziennej pielęgnacji. Jak to możliwe, że wcześniej nawet mi nie przyszło do głowy, aby przy codziennej rutynie zadbać o brwi? Nie wiem. Myślę, że to najważniejszy efekt laminacji brwi i oby ten najbardziej długotrwały.

Najczęściej czytane

Polecane artykuły