Bioglitter party – najlepsze i najpiękniejsze ekologiczne brokaty do twarzy i ciała

Biodegradowalny brokat do makijażu to odpowiedź branży beauty na potrzebę zredukowania plastiku w codziennym życiu. Jest pochodzenia roślinnego, a efektem nie ustępuje temu tradycyjnemu ani trochę. Coraz więcej marek wprowadza go do swojej oferty. Przybliżamy Wam kilka z nich!

Brokat to bezprecedensowy król beauty. Wystarczy, że zalotnie zabłyśnie na oku, zaczepnie przyozdobi kości policzkowe albo niespodziewanie mrugnie gdzieś w kosmykach włosów – zawsze wynosi cały look na glam wyżyny. Na dobre zagościł nie tylko na letnich festiwalach, ale także szturmem podbił wybiegi, ulice i codzienne stylizacje. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia (w naszej redakcji znalazłoby się kilka takich… :)). Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co właściwie się z nim dzieje, kiedy zmywacie go razem z kurzem minionego dnia? Dalsza jego historia nie jest już taka porywająca, tradycyjny brokat bowiem to  po prostu plastik, który rozłoży się dopiero za kilkaset (!) tysięcy lat, zalegając przez ten czas w glebie lub zbiornikach wodnych, zatruwając planetę. Branża beauty produkuje ponad 5 tys. ton brokatu rocznie. Nie cofniemy szkód, które już zostały wyrządzone, ale możemy wpłynąć na przyszłość. W UK naukowcy opracowali i opatentowali biodegradowalny w naturalnym środowisku brokat, pochodzący z celulozy roślinnej, nie zawierający aluminium. Co więcej, powstaje w dużo mniej energochłonnych warunkach, w procesie tzw. iryzacji, w przeciwieństwie do tradycyjnego brokatu (do jego wytworzenia minerały podgrzewane są nawet do 800 stopni Celsjusza). 

To odkrycie zdecydowanie zrewolucjonizuje nie tylko branżę beauty, ale także przemysł odzieżowy i papierniczy (te urocze kartki świąteczne itp.). Bardzo mocno kibicuję, aby bioglitter opanował świat, a dla Was przygotowałam kilka propozycji biodegradowalnych pigmentów i brokatów, które bez problemu możecie dostać online. 

Bio Brokat Rainbow Freckles, Ministerstwo Dobrego Mydła

Brokatowe piegi? Yass please! To jest produkt, na który dłuuugo czekałam. Biodegradowalny brokat od Ministerstwa Dobrego Mydła aż w 8 wariantach kolorystycznych, to zdecydowanie hit ostatnich miesięcy, który podbija serca fanek i fanów błyskotek. Urozmaici każdy look, nie tylko na festiwal czy imprezę. Dziewczyny z Ministerstwa polecają brokatowe piegi również do pracy, na spacer z psem, czy wypad z przyjaciółmi do baru z hummusem! No to jest genialne. Uśmiech na twarzach przechodniów gwarantowany. Przyda się w te szare zimowe dni 🙂 

Bio Brokat Rainbow Freckles, Ministerstwo Dobrego Mydła, 49 zł

KUP

Glitter Holographic, Submission Beauty 

Submission to prawdziwa marka z misją. Z misją edukowania w temacie ekologii i odpowiedzialnego, świadomego konsumpcjonizmu. Ich brokaty są oczywiście w 100% biodegradowalne – tworzywo to celuloza pochodzenia roślinnego (a dokładniej z drzew eukaliptusa). Marka zrezygnowała z toksycznego plastiku we wszystkich opakowaniach oraz materiałach wysyłkowych, chcąc dawać tym samym przykład dla branży beauty. Co więcej, każdy element opakowania (słoiczek, nakrętka, etykiety, linery) nadają się do wielokrotnego recyklingu. Brokaty Submission występują w 9 wariantach kolorystycznych, a moim ulubieńcem jest zdecydowanie ten z efektem holo! Piękne opakowania podbiją serca minimalistek.

Glitter Holographic, Submission Beauty, 25 $

KUP

Fair Zone Bioglitter, Fair Squared

Kupując brokat od Fair Squared możecie mieć pewność, że został wyprodukowany przez ludzi z ogromną pasją i twardymi zasadami: zrównoważony handel, ekologicznie odpowiedzialna produkcja, sprzeciw wobec testowaniu na zwierzętach oraz zatrudnianiu nieletnich. Tutaj nie ma kompromisów. Brokat możecie kupić w czterech dość naturalnych wersjach kolorystycznych: dla tych, którzy lubią błyszczeć, ale z umiarem. Wchodzę w to!

Fair Zone Bioglitter, Fair Squared, 44,90 zł

KUP

Unicorn Dreams Biodegradable Glitter, EcoStardust

EcoStardust w swojej ofercie bioglitterów poszedł o krok dalej. Nie dość, że od różnorodności kolorów może zakręcić się w głowie (nie wróżę sukcesu temu, kto chciałby zdecydować się na jeden…), to marka umożliwiła swoim klientom wybór aż czterech gramatur – od standard, przez chunky, super chunky, aż po ultra chunky oraz różne wiarianty wagowe. Genius! A może macie ochotę postawić Glitter Bar na urodzinach swojej siostrzenicy albo podczas wieczoru panieńskiego przyjaciółki? Na stronie możecie zamówić cały set potrzebny do przeprowadzenia brokatowych warsztatów. A to wszystko w duchu eko friendly, bez wyrzutów sumienia. 

Unicorn Dreams Biodegradable Glitter, EcoStardust, 35 zł

KUP

Lucky Charm Bio Glitter, NatureGlitz

Gdybym miała wskazać ulubiony miks kolorostyczny pośród wszystkich bioglitterów na świecie, to byłby to bez dwóch zdań Lucky Charm od Nature Glitz. Myślę, że wszystkie fanki kolorów ziemi się ze mną zgodzą. Opcji jest oczywiście o wiele więcej, ale to nie wszystko. Marka umożliwia zakup całych zestawów, a także wybór gramatury: fine, chunky, coarse i mix (jednak nie wszystkie są dostępne w każdej opcji kolorystycznej). Na stronie znajdziecie również zakładkę „tutorials“, gdzie możecie podpatrzeć pomysły na kreatywne looki z udziałem bioglitterów, a klikając w „get the look“ zakupicie cały set potrzebny do odtworzenia wybranego brokatowego makijażu. Koniecznie zajrzyjcie tam po inspiracje! 

Lucky Charm Bio Glitter, NatureGlitz, 19 €

KUP

Najczęściej czytane

Polecane artykuły