Recepta na idealny makijaż oczu

Fot. Imaxtree/ Agencja Free

Zawsze powtarzam, że makijaż to sztuka i najlepiej dać się porwać artystycznej fantazji. Jednak zanim zaczniesz łamać zasady, trzeba je najpierw poznać. Okazuje się, że najczęstszym problem stanowi odwieczne pytanie: jak podkreślić oczy? O tym można pisać powieści i to w kilku tomach, jednak postanowiłam wszystko uprościć. 

Za chwilę nie tylko staniesz się specjalistą i odkryjesz, jak zrobić makijaż oka krok po kroku, ale i zrozumiesz wyjątkowość swojej urody. Tak, wiem, brzmi wzniośle, ale to najszczersza prawda. Poznanie kształtu swoich oczu to pierwszy i najważniejszy krok do stania się wirtuozem cieni i pędzla.

Światło + cień = idealny makijaż oka

Zanim przejdziemy do praktyki, czas na teorię. Zrobimy to szybko i bezboleśnie. Obiecuję!

Jeśli miałabym stwierdzić, jaka zasada w makijażu jest najważniejsza, postawiłabym właśnie na tę jedną. Możesz nawet się pokusić o zapisanie jej złotymi literami i powieszenie na ścianie. 

Robienie makijażu jest trochę jak malowanie obrazów. Dlatego też podstawą wszechrzeczy jest teoria światłocienia. Co to oznacza? Jasne i/lub błyszczące kolory optycznie powiększają i przybliżają, a ciemne i/lub matowe – zmniejszają i oddalają. To wszystko! Dlatego też, jeśli chcesz powiększyć oczy, to najlepiej zrobi to jasny cień, a opadającą powiekę ukryje ten ciemny i matowy. Wszystko zaczyna nabierać kształtów.

Właśnie przedstawiłam Ci całą wiedzę wszechświata, a reszta to już czysta formalność.

Odległość ma znaczenie

Mówi się o tym nie tylko w związkach, ale i w makijażu oczu. Jednak żarty na bok. Na pewno stwierdzenia „oczy blisko-” lub „daleko-osadzone” obiły ci się o uszy. Oczywiście bez wiedzy na temat własnej anatomii można żyć. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, jak podkreślić oczy, warto zgłębić tę kwestię.

Zapraszam do analizy! Weź do ręki pędzel do makijażu, ołówek lub (opcja dla dokładnych) linijkę. Przyłóż do oka i zmierz jego długość. Teraz sprawdź, czy jest ona identyczna, jak odstęp między oczami. Jeśli tak, masz idealne proporcje.

Jeśli jest zbyt mała, oznacza, że twoje oczy są blisko osadzone, a jeśli za duża – daleko osadzone.

Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób ta wiedza ma zmienić Twoje życie. W zagadnieniu, jak pomalować oczy, jest kluczowa. Jeśli są one idealnie rozstawione – rób, co chcesz. Raczej im nie zaszkodzisz. Osoby o blisko osadzonych oczach mogą je optycznie „rozsunąć” rozświetlając wewnętrzne kąciki i przyciemniając zewnętrzne. Jeśli będziesz mieć ochotę narysować kreskę, zatrzymaj się mniej więcej w połowie oka. Pociągnięcie jej aż do wewnętrznego kącika sprawi, że oczy będą wyglądały, jakby zmierzały w swoim kierunku. Osoby o szeroko rozstawionych oczach powinny zrobić wszystko odwrotnie: przeciągnąć liner do wewnętrznego kącika i… przyciemnić go cieniem? Brzmi dziwnie, ale nie musi osobliwie wyglądać. Przyciemnij zarówno wewnętrzny i zewnętrzny kącik oka i stwórz tak zwany makijaż spotlight, gdzie środek powieki jest rozświetlony. Piękny i korzystny makijaż oczu dla ciebie.

Różne kształty oczu i różne potrzeby

Wszystkie kształty oczu są piękne, bo są wyjątkowe. Jeśli jednak chcesz nauczyć się, jak najlepiej je podkreślić, to jesteś w dobrym miejscu. Wytłumaczę wszystko przy pomocy dwóch cieni do powiek. Moja sugestia? Pomaluj jedno oko według poniższych rad i zobacz, jaką to robi różnicę.

Jak malować oczy małe?

Spoglądasz w lustro i myślisz sobie, że było by fantastycznie, gdyby Twoje oczy były większe? Już spieszę z pomocą! Pozwól, że przedstawię Twojego nowego sprzymierzeńca – zalotkę. Szczególnie polecam tę z Shu Uemura. Podkręcone rzęsy od razu dają efekt większych oczu. Na ruchomą powiekę nałóż jasny cień. Możesz skusić się nie tylko na ten matowy, ale również błyszczący dla jeszcze lepszego efektu. Ciemniejszym, matowym cieniem podkreśl zewnętrzny kącik oka, a następnie dokładnie wytuszuj górne i dolne rzęsy. Na sam koniec podkreśl dolną linię wodną miękką kredką w cielistym kolorze, np. NYX – Wonder Pencil.

Jak malować oczy duże/okrągłe?

Twoje oczy są duże, ale okrągłe. Może nawet stwierdzisz, że nieco wypukłe. Za taką wielkość oczu niejedna osoba oddałaby pół majątku, jednak jeśli chcesz je podkreślić, wystarczy trzymać się kilku zasad. Najważniejsza lekcja światłocienia mówi, że matowe kolory spłaszczają, więc świetnie sprawdzą się do modelowania wypukłych oczu. Nałóż cień na całą ruchomą powiekę. Co z zewnętrznym kącikiem? To on potrafi zdziałać cuda! Przyciemnij go, wyciągając na zewnątrz od mniej więcej połowy oka. To zbuduje kształt zmysłowego migdała. Na koniec wytuszuj tylko górne rzęsy.

I jeszcze jedno – okrągłe oczy rewelacyjnie wyglądają w makijażu smoky. Nie żałuj sobie!

Jak malować oczy głęboko osadzone?

Najłatwiej wytłumaczyć ich anatomię stwierdzeniem, że są przeciwieństwem oczu okrągłych. Sprawiają wrażenie nieco cofniętych, schowanych w oczodole. Jak wykonać makijaż oczu głęboko osadzonych? Przede wszystkim rozjaśniając ruchomą powiekę. Wybierz jasne kolory cieni, które od razu wydobędą ich piękno. Możesz również nałożyć odrobinę błyszczącego cienia lub pigmentu na sam środek powieki. To doda im wymiarowości. Ciemniejszym, matowym cieniem podkreślamy zewnętrzny kącik oczu, a jeśli możesz, to również delikatnie ten wewnętrzny. Chyba, że Twoje oczy są blisko osadzone, to nawet o tym nie myśl! Do tego podkręć rzęsy zalotką i wytuszuj je ulubioną mascarą. Zarówno te górne jak i dolne.

Oczy z opadającą powieką

Dla wielu osób to stwierdzenie brzmi jak wyrok, z którym trzeba zmagać się przez całe życie. Tak naprawdę to jeden z najbardziej popularnych kształtów oczu na tej ziemi. Czym się charakteryzuje? Kiedy patrzysz na wprost zauważyć możesz, że skóra kości brwiowej delikatnie nachodzi i zakrywa ruchomą część powieki. Jak podkreślić oczy głęboko osadzone krok po kroku? Przede wszystkim na ruchomą powiekę nakładamy jasny cień. Wydobędzie on nieco schowane oko. Następnie ciemniejszym, matowym cieniem malujemy zewnętrzny kącik. Zrobimy to jednak inaczej, niż zazwyczaj. Pewnie znasz tę sytuację: zamykasz oczy, nakładasz cień, otwierasz, patrzysz i nic nie widać. Nie pozwolimy opadającej powiece kierować naszym życiem! Makijaż oczu stanie się łatwiejszy, jeśli nałożysz cień na otwartym oku, patrząc na wprost. Jednocześnie rozetrzyj cień tak, aby przyciemnił właśnie ten opadający fragment oka. Tuszujemy wszystkie możliwe rzęsy i nowe oko gotowe! Zdradzę jeszcze jeden sekret. Nic tak nie tuszuje opadającej powieki, jak… doklejone rzęsy. Szczególnie te, które są dłuższe w zewnętrznym kąciku jak Ardell – Demi Wispies. Świetnie sprawdzą się też tak zwane rzęsy połówki, które przyklejamy na końcówce oka. 

Dużo wiadomości i potrzebujesz szybkiej ściągi? Służę pomocą. Wystarczy spojrzeć na poniższą tabelkę.

Wszystkie kształty oczu są piękne, a po dzisiejszej lekcji z pewnością staną się jeszcze piękniejsze. Jestem dumna, wzruszona i przybijam mentalną piątkę!

Najczęściej czytane

Polecane artykuły