Skincare unmasked – Piotr Janicki o swojej przygodzie z pielęgnacją

Piotr Janicki @skinunmasked

Pielęgnacja na poważnie – jak zacząłem dbać o skórę?

Ciężko mi tak naprawdę powiedzieć skąd dokładnie wzięło się moje zainteresowanie pielęgnacją. Wiem, że narastało przez lata, kiedy zbierałem małe okruszki informacji z wizyt u dermatologa z powodu problemów skórnych, z mediów, gazet. Używałem produktów losowych, kupowanych nieświadomie i najczęściej pod wpływem impulsu.

W międzyczasie oczywiście odczuwałem też presję otoczenia, że facet nie powinien ‘za bardzo’ dbać o siebie, ale cała toksyczna narracja wokół tematów self-care u mężczyzn to temat na osobny artykuł – mam DUŻO przemyśleń. Dobrze, że przynajmniej wiedziałem, żeby używać SPF! Prawdziwe przebudzenie i uświadomienie sobie, jak naprawdę ogromny jest to temat nastąpiło u mnie wraz z odkryciem zagranicznych blogerek/ów, takich jak Caroline Hirons, Lab Muffin czy James Welsh, które/rzy przedstawiają naukowe podstawy pielęgnacji, przystępne zasady i rekomendacje. Więcej inspirujących kont o pielęgnacji znajdziecie TU.

Poznawanie publikowanych przez nich treści przede wszystkim rozbudziło moją ciekawość. Do tej pory nadal nie poszła spać, a minęło już parę lat od ich odkrycia. Kompetencje, które dały mi studia medyczne bardzo pomagają mi nie tylko z przyswajaniem informacji, ale przede wszystkim z krytycznym myśleniem. Świat pielęgnacji, chociaż fascynujący, jest pełen mitów, półprawd i napompowanego marketingu. Sprawne poruszanie się po nim wymaga nie tylko wiedzy, ale i umiejętności oceny, czy źródło, na które patrzymy jest bezstronne i rzetelne. Z powodu nadmiaru czasu w pandemii zdecydowałem się założyć konto na Instagramie @skinunmasked, na którym dzielę się recenzjami produktów i poradami na temat pielęgnacji. Mniej oficjalna wersja jest taka, że moi znajomi mieli już dosyć słuchania moich wywodów. Niestety, muszę przyznać, że obie są prawdziwe, a znajomi dalej wysłuchują kazań na temat SPF. Sorry, not sorry.

Jakie produkty wybieram?

Przy wyborze produktów kieruję się głównie skutecznością. Staram się omijać marki stosujące marketing strachem, nie uważam, że naturalne = lepsze. Wierzę w kosmetyki korzystające z aktualnej wiedzy medycznej, technologicznej i kosmetologicznej (tak, produkty do pielęgnacji też bywają badane klinicznie!). Używam produktów z różnych półek cenowych i wielu marek. Zauważyłem, że nie używam zbyt wielu polskich produktów, prawdopodobnie głównie dlatego że korzenie mojej pasji wyrastają z zagranicznej społeczności. Przy okazji mogę trochę ‘odczarować’ zagraniczne produkty i sklepy, dzięki czemu nie wydają się nieosiągalne czy przereklamowane. Oczywiście działa to też w drugą stronę – zagraniczna społeczność czasem interesuje się polskimi produktami, o których mówię, co jest fantastyczną okazją do wymiany doświadczeń i zdań. Szczególnie o tym, jak dużo mamy spółgłosek w języku!

Moja rutyna pielęgnacyjna

Poranny i wieczorny rytuał to dla mnie poza samą pielęgnacją momenty skupienia, wyciszenia i niezmąconego kontaktu ze sobą, więc chcę, aby produkty które wybieram pomagały mi to osiągnąć. Moje obecne rytuały to:

RANO – skupiam się na prewencji przeciwstarzeniowej, czyli antyoksydantach, SPF i nawilżeniu twarzy. Używam kremów o różnym stopniu nawilżenia, zależnie od potrzeb skóry. Do tego trochę rozjaśnienia okolicy oka i jestem gotów!

Delikatna emulsja do mycia twarzy, Ph.Doctor, 59 zł

KUP

Nawilżająca mgiełka antyoksydacyjna do twarzy Fundamental Ampule, Klairs, 109 zł

KUP

Krem do konturu oka Auto Correct, Sunday Riley, 259 zł

KUP

Serum olejowe z witaminą C CEO Glow, Sunday Riley, 179 zł

KUP

Serum rozświetlające z filtrem SPF 50+ Queen Screen, Ultra Violette, 47$

KUP

WIECZOREM – czas na retinoid – używam retinalu, który pomaga mi wyrównać fakturę skóry. Do tego odżywienie i regeneracja, tak aby rano skóra była wypoczęta, nawet gdy ja nie jestem.

Cleanser do pierwszego oczyszczania After Show, Jordan Samuel Skin, €21

KUP

Cleanser do drugiego oczyszczania Goat Milk, Kate Somerville, 176,19 zł

KUP

Serum w mgiełce Molecular Saviour Probiotics Treatment, Allies Of Skin, €65,75

KUP

Przeciwzapalne serum w mgiełce Provitamin D3 Fortifying, Zelens, 248,74 zł

KUP

Krem do konturu oka 20 Second Magic Eye Treatment, Veoli Botanica, 128,99 zł

KUP

Krem z retinalem na noc Retinal & Peptides Repair, Allies Of Skin, €119

KUP

Moim celem jako twórcy treści internetowych jest przekazanie odbiorcom nie tylko porad dotyczących produktów czy zasad pielęgnacji, ale też tego, że warto nawiązać z samym sobą relację opartą na szacunku i wysłuchiwaniu swoich potrzeb. Ja miałem dużo szczęścia, że spotkałem na swojej drodze ludzi, którzy nauczyli mnie właśnie tego. Mam nadzieję, że też będę mógł przyczynić się do konwersacji o pielęgnacji, samoakceptacji i dbaniu o siebie

Najczęściej czytane

Polecane artykuły