Ciemność widzę, czyli tajemnice aktywnego węgla
Nie zamierzamy tu pisać ani o smogu, ani o grillowaniu. Na pewno przyjdzie na to jeszcze pora 🙂 Aktywny węgiel przeżywa aktualnie swoją „Złotą Erę” w przemyśle kosmetycznym, dlatego chcemy Wam opowiedzieć o jego właściwościach. Znajdziemy go w maseczkach (do skóry i do włosów), produktach do oczyszczania skóry, kremach, peelingach oraz pastach do zębów. Można go też stosować wewnętrznie, jako element detoksu. Jak działa węgiel aktywny i na czym polega jego fenomen?
Węgiel aktywny – kilka faktów
Najlepszej jakości węgiel aktywny lub aktywowany powstaje ze zwykłego węgla (drzewnego, kamiennego, brunatnego, torfu) metodą parową. Jest wówczas najczystszy i pozbawiony szkodliwych substancji. Węgiel aktywny ma silne właściwości absorbujące i genialnie pochłania wszelkie zanieczyszczenia chemiczne. Działa wiążąc toksyny w organizmie i wchłaniając je, zanim zrobi to układ krwionośny. Zanieczyszczenia, ale także sebum, znajdujące się w porach skóry niejako „przyklejają się” do niego i łatwo jest je wówczas zmyć. Jak jeszcze działa węgiel aktywny? Wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i delikatnie rozjaśnia skórę, nie naruszając ochronnej bariery lipidowej skóry. Jego detoksykacyjne działanie sprawdza się podczas leczenia zatruć pokarmowych czy przedawkowania leków. Może być też pomocny przy leczeniu ukąszeń owadów, szybko zmniejsza opuchliznę i łagodzi swędzenie. Za chwilę przekonasz się, na co jest dobry węgiel aktywny i poznasz nasze ulubione kosmetyki z jego zawartością.
Węgiel na całe zło
Zastanawiasz się, na co stosować węgiel aktywny? Spieszymy z odpowiedzią, pokazując, że węgiel zdecydowanie może być „lekiem” na całe zło.
Bielsze zęby – węgiel aktywny pochłania związki garbnikowe z powierzchni zębów, które odpowiadają za żółknięcie zębów (np. po kawie czy herbacie). Wszystko to jest usuwane po przepłukaniu ust wodą. Ten składnik chroni też przed próchnicą, nie uszkadzając szkliwa.
Głębokie oczyszczenie skóry –mikroskopijne cząsteczki węgla aktywnego działają jak peeling i jak magnez przyciągają zanieczyszczenia i tłuszcz. Regularne mycie twarzy węglem reguluje produkcję sebum i sprawia, że pory skóry są mniej widoczne. Przy cerze tłustej i mieszanej stosujemy takie produkty 3 razy w tygodniu. W pozostałe dni myjemy buzię innym, delikatnym oczyszczaczem, żeby nie naruszyć za mocno równowagi hydrolipidowej naskórka.
Działanie przeciwzapalne i ściągające –właściwości węgla aktywnego doskonale sprawdzą się więc przy cerze trądzikowej i zaskórnikowej. Szczególnie polecane są maseczki (np. bubble mask) oraz plastry do miejscowego oczyszczania (np. grzbietu nosa).
Odświeżenie skóry głowy i włosów – węgiel aktywny dogłębnie oczyści włosy ze wszystkich zanieczyszczeń, produktów do stylizacji i tłuszczu. Nałożony jako maska na skórę głowy, kilkanaście minut przed myciem, świetnie ją odświeży i odblokuje mieszki włosowe. A włosy będą lekkie, sypkie i pełne życia.
Nasze ulubione węglowe cuda
Świetna maseczka, dzięki której na własnej skórze przekonasz się o właściwościach węgla aktywnego, bo dwutorowo oczyszcza i złuszcza. Zawiera pył wulkaniczny i błoto morskie oraz kwasy: fitowy, mlekowy i migdałowy. Rozjaśnia, ściąga pory, wygładza i niweluje stany zapalne.
Detoksykacyjny żel do mycia zapewnia dogłębne oczyszczenie porów. Naturalny węgiel kokosowy oraz kofeina usuwają zanieczyszczenia i nadmiar sebum, odblokowując pory. Łagodząca i niewysuszająca piana delikatnie zmywa zabrudzenia i zanieczyszczenia, gwarantując zdrowy wygląd. Produkt dla mężczyzn, ale uwielbiany także przez kobiety.
Woda micelarna, która z łatwością usuwa makijaż, nie pozostawiając tłustego czy klejącego filmu. Wprawdzie na ulotce widnieje informacja, że nie wymaga spłukiwania – my jednak polecamy dodatkowe przetarcie buzi, choćby wodą mineralną. Wersja wzbogacona aktywnym węglem głęboko oczyszcza skórę i daje efekt detoksu.
Węglowo-błotna maska w płachcie zawiera 100% naturalnego błota z obszaru Taean w Korei Południowej. Jest w niej także popiół wulkaniczny, kaolin (glinka porcelanowa), betaina oraz węgiel aktywny. To kombo dogłębnie oczyszcza pory i reguluje wydzielanie sebum pozostawiając jednocześnie skórę nawilżoną i bardziej jędrną.
Węgiel aktywny znajdujący się w plastrach wchłania zanieczyszczenia. Olej z mięty pieprzowej i ekstrakt oczary wirginijskiego odświeżają i działają ściągająco. Przyklejamy pasek, pozostawiamy do wyschnięcia i…nos do góry.
Żelowa pasta o konsystencji plasteliny. Składa się w 100% z naturalnych składników, takich jak głęboko oczyszczający węgiel aktywny, łagodzący podrażnienia i działający przeciwrodnikowo ekstrakt z zielonej herbaty, zmiękczający skórę olej babassu i skwalan z trzciny cukrowej. Składnikiem pasty wspomagającym regenerację naskórka jest alginat – naturalny polisacharyd pozyskiwany z algi brunatnej. Za nawilżające działanie pasty odpowiadają fermenty z kokosa i rzodkiewki. Pachnie, działa, jest z Polski – kochamy ją!
Jedno z naszych ulubionych, ręczne robionych mydeł z manufaktury Ministerstwa Dobrego Mydła. Idealne zarówno do codziennego mycia (twarzy i ciała), jak i stosowania bardziej doraźnie. Mydło zwiera węgiel aktywny z bambusa, który działa detoksykująco, oczyszcza skórę, reguluje wydzielanie sebum oraz zwęża pory. Sprawdzi się dla każdego rodzaju cery, ze wskazaniem na tę bardziej problematyczną lub skłonną do wyprysków. Bez zapachu. Dla dziewczyny i chłopaka. Bardzo wydajne. Same plusy!
Przeczytaj również:
- dlaczego jadeitowy roller do twarzy cieszy się taką popularnością,
- jak wygląda skuteczna pielęgnacja cery naczynkowej.