Ekspert radzi: pielęgnacja twarzy z zaskórnikami

Z zaskórnikami zmaga się wiele osób. Jeżeli walczycie się z trądzikiem, to według statystyk aż 96% z Was miało też do czynienia z zaskórnikami. Mimo że są charakterystyczne dla trądziku młodzieńczego, niektórzy potrafią się nimi borykać niezależnie od wieku. Co jest przyczyną powstawania zaskórników, jak się ich pozbyć i jak pielęgnować skórę z zaskórnikami rozmawiam z kosmetolożką i współwłaścicielką kliniki Make My Dream – Ewą Olczak-Dziadolką. 

Czym są zaskórniki i dlaczego powstają?

Ewa Olczak-Dziadolka: – Zaskórniki to niezapalne zmiany trądzikowe. Istota schorzenia związana jest z zaburzeniami wydzielania łoju oraz zablokowania przewodu mieszka włosowo-łojowego. 

Zaskórniki są czopami blokującymi przewód mieszkowo-łojowy, który łączy się z powierzchnią skóry. Przewód ten wyściełany jest komórkami, które muszą złuszczać się na powierzchnię skóry. W innym przypadku powstaje czop, który rozpoczyna stan zapalny. 

Elementem przewodu, który łączy się z powierzchnią skóry, jest lejek. Można w nim wyróżnić dwie części: górną (leżącą w naskórku) oraz dolną (należącą do skóry właściwej). W momencie, gdy dojdzie do zablokowania przewodu w górnej – naskórkowej części lejka, powstanie zaskórnik otwarty (czarny). Jeśli natomiast czop utworzy się w dolnej części lejka tuż pod powierzchnią skóry, dojdzie do powstania zaskórnika zamkniętego (białego).  

Jak się pozbyć zaskórników i kiedy należy zgłosić się z nimi do specjalisty? 

EOD: – Do specjalisty możemy zgłosić się wtedy, gdy problem zaskórników zaczyna nam przeszkadzać. To schorzenie skórne w żadnym wypadku nie jest niebezpieczną jednostką chorobową. Bez przeszkód możemy żyć z zaskórnikami na twarzy lub ciele, jednak w sytuacji, gdy jest to dla nas defekt estetyczny, który wpływa na naszą samoocenę – warto zgłosić się do specjalisty w celu usunięcia niedoskonałości i znormalizowania stanu skóry. 

Na już istniejące zaskórniki może pomóc wyłącznie terapia w gabinecie. Samemu w domu możemy jedynie przeciwdziałać powstawaniu nowych zmian. 

W gabinetach kosmetologicznych istnieje wiele sposobów radzenia sobie z zaskórnikami. W zależności od intensywności problemu, czy ogólnego stanu skóry Pacjenta można wykonać zabiegi bazujące na oczyszczaniu manualnym, peelingu kawitacyjnym, kwasach i preparatach ze składnikami aktywnymi np. EstGen. Nowoczesne kliniki korzystają dodatkowo z innowacyjnych urządzeń Hi-Tech – takich jak lampa LED. 

Jak pielęgnować skórę z zaskórnikami? 

EOD: – Podstawą pielęgnacji skóry ze skłonnościami do powstawania zaskórników jest zakaz dotykania dłońmi twarzy, a co za tym idzie – samodzielne wyciskanie czy zdrapywanie niedoskonałości jest zabronione. 

W pielęgnacji domowej warto postawić na regularne, lecz bardzo delikatne złuszczanie skóry. Taką czynność należy powtarzać nie więcej niż raz w tygodniu. Odradza się częstego wykonywania peelingów oraz codziennego oczyszczania skóry szczoteczkami. Mogą one wzmagać produkcję komórek, co skutkuje powstawaniem nowych zaskórników w mieszkach włosowych. 

Polecam również skonsultować problem nawracających zaskórników ze specjalistą od żywienia oraz wykonać badania kliniczne zalecane przez dietetyka lub lekarza ogólnego. Dodatkowo, warto obserwować swoją skórę, jak reaguje na konkretne produkty spożywcze (szczególnie na nabiał, który najczęściej wpływa na rozwój tego typu zmian).

Jakie są najlepsze kosmetyki do cery z zaskórnikami?

EOD: – Podstawową zasadą jest, aby nie przesuszać skóry. Musimy więc zrezygnować z kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol. 

Należy zwracać uwagę na zawarte w kosmetykach substancje i składniki aktywne. Produkty z kwasami (np. azelainowym, salicylowym, glikolowym) oraz z retinolem – delikatnie, bez mechanicznego tarcia złuszczą martwy naskórek. Warto wspomnieć, że kwasy wykazują dodatkowo działanie antybakteryjne i przeciwzaskórnikowe. 

Ostatnim istotnym kosmetykiem przy przygotowywaniu planu pielęgnacji dla skóry z zaskórnikami jest dobór kremu silnie nawilżającego, który odbuduje warstwę hydrolipidową skóry i zapobiegnie nadmiernemu przetłuszczaniu. Wskazane jest, aby postawić na krem z filtrem SPF50 (minimum SPF30), aby skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UVA, UVB oraz BLUE LIGHT. 

Ewa Olczak-Dziadolka jest współwłaścicielką kliniki Make My Dream, kosmetolożką i autorką linii kosmetyków do pielęgnacji. Specjalizuje się w indywidualnych terapiach skóry twarzy oraz depilacji. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Medycyny Estetycznej.

Najczęściej czytane

Polecane artykuły