FAQ o kremach, żelach i balsamach – jak wybrać coś dla siebie?

Fot. Imaxtree/ Agencja Free

Kremy nawilżające są jednym z trzech podstawowych produktów w pielęgnacji, obok produktów do oczyszczania oraz filtrów przeciwsłonecznych. Mamy do wyboru tysiące kosmetyków, więc jak wybrać coś dla siebie? Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu będzie Wam łatwiej znaleźć swojego faworyta.

Czym jest krem?

Krem to etap pielęgnacyjny nakładany po serum, na koniec pielęgnacji wieczornej oraz pod filtr przeciwsłoneczny rano. Kremy składają się zwykle z:

  • Humektantów – cząsteczek ściągających wilgoć do naskórka i wiążących ją, 
  • Emolientów – substancji zmiękczających naskórek i nadających formulacji przyjemnego otulenia, 
  • Składników okluzyjnych – tworzących warstwę zmniejszającą ucieczkę wilgoci z naskórka. 

Zawartość tych trzech frakcji i ich układ determinuje czy dany krem jest żelem, emulsją czy balsamem. Produkty głównie humektantowe będą żelami, o wadze zbliżonej do serum, emolientowe będą ‘tradycyjnymi’ kremami, a okluzyjne będą balsamami zbliżonymi konsystencją do wazeliny. 

Czy moja skóra potrzebuje kremu nawilżającego, nawet jeśli jest tłusta?

Tak. Zdecydowanie, każdej skórze przyda się trochę nawilżenia. Oczywiście nie każdy potrzebuje go dużo, czasem wystarczą żelowe, lekkie formuły humektantowe, które przyniosą skórze nawodnienie bez obciążenia. Szczególnie przyda się to skórom odwodnionym, które charakteryzują się wysuszeniem oraz nadprodukcją sebum, niejako udając skórę tłustą. Warto jednak poeksperymentować z różnymi wagami kremów – nie jestem fanem ogólnikowych zasad w pielęgnacji.

Czy krem musi być drogi?

Nie musi, ale może. Jeśli jesteście zwolennikami pielęgnacji szybkiej i z minimalną ilością kroków warto zainwestować w krem o formule serum, z wysoką zawartością składników aktywnych. Szczególnie opłacalne jest to w przypadku kremowych formuł z retinoidami czy witaminą C. Jeśli Wasz krem ma być po prostu nawilżający, to może być bardzo prosty i niedrogi, w każdej półce cenowej są hity!

Czy potrzebuję innego kremu na dzień i na noc? Lub na lato i na zimę?

Kremy na dzień i na noc charakteryzują się tym, że zwykle kremy na dzień są lżejsze i łatwiej układają się pod filtrami SPF, a te na noc są cięższe i bardziej okluzyjne. Jeśli dany krem dobrze działa u Was zarówno na dzień jak i na noc, to nie trzeba mieć obu. Jeśli nie, to można zainteresować się czymś lżejszym na dzień i kremem specjalnie na noc lub nawet całonocną maską w kremie na wieczór. Ta sama zasada ma zastosowanie jeśli mówimy o kremach na różna pory roku – nie zmieniamy czegoś, co działa, ale jeśli nie wszystko działa tak jak trzeba, to szukamy czegoś lżejszego, żelowego, humektantowego na lato, a okluzyjnego, emolientowego, chroniącego przed mrozem na zimę.

Moje ulubione produkty:

Lekkie:

Odżywczy krem Multi Nutrient & Dioic Renewing, Allies of Skin, 492,29 zł

KUP

Koncentrat witaminowy Power E, Zelens, 440,47 zł

KUP

Hydro-żel wypełniający skórę, Hada Labo Tokyo, 55,90 zł

KUP

Średniej mocy:

Lipidowy krem do twarzy, Ph.Doctor, 59 zł

KUP

Krem rewitalizujący Divine Cream, Samarite, 149,90 zł

KUP

Bogate:

Krem do twarzy Rice Cream, I’m From, 146,50 zł

KUP

Krem nawilżający z witaminą C C.E.O., Sunday Riley, 279 zł

KUP

Hydrostabilizująco-regeneracyjna maska nocna Algomask, Sensum Mare, 159 zł

KUP

Najczęściej czytane

Polecane artykuły