FAQ: Uszkodzona bariera skórna – jaki krem?

W ostatnim czasie sporo mówi się o pielęgnacji barierowej, ale co to tak naprawdę znaczy? Dlaczego warto szanować barierę skórną i utrzymywać ją w dobrej kondycji? Dlatego, że zdrowa bariera to zdrowa, funkcjonalna skóra. Skóra to skomplikowana struktura, której integralność utrzymują połączenia międzykomórkowe, białka i substancje łączące komórki naskórka, pozwalające im spełniać rolę pancerza chroniącego nas przed zagrożeniami świata zewnętrznego. Sprawia też, że drogocenna wilgoć nie ucieka ze skóry.

Kiedy bariera jest naruszona, skóra jest napięta, przesuszona i niestabilna. Mogą pojawiać się na niej czerwone punkciki lub wypryski, a po nałożeniu produktów pielęgnacyjnych oraz makijażu można czuć pieczenie. Często jest to skutkiem zbyt częstego złuszczania (overexfoliation) czy przesadzenia ze składnikami aktywnymi. W social mediach możemy napotkać stwierdzenia, że łagodna pielęgnacja z ostrożnym stosowaniem substancji aktywnych jest zdrowsza dla bariery – to zdecydowanie prawda. Nie powinniśmy kolekcjonować substancji aktywnych w jak najwyższych stężeniach – zwykle łączenie ich daje najlepsze rezultaty, kiedy stężenia są niskie i łatwo tolerowane przez skórę. Najłatwiej dbać o barierę nie testując jej w trudnych warunkach. Stanowczo sprzeciwiam się tutaj produktom do mycia, po których skóra jest ściągnięta, peelingom domowym o wysokich stężeniach kwasów AHA czy też częstemu stosowaniu szczoteczek sonicznych. To przepis na uszkodzoną barierę skórną!

Jak odbudować uszkodzoną barierę skórną?

Odbudowanie bariery nie jest w wielu przypadkach aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać – w końcu nasza skóra ma świetne możliwości regeneracji. Wystarczy tak naprawdę dać jej spokój na jakiś czas, tak, aby miała okazję wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie znaczy to jednak, że nie możemy jej pomóc. Najprostszym sposobem jest tzw. slugging – pokrycie całej nocnej pielęgnacji warstwą okluzyjnego, obojętnego kremu, tworząc skórze idealne środowisko do regeneracji. Beyoncé używa do tego celu zwyczajnej wazeliny, ale jednym z moich ulubieńców jest Cicaplast Baume B5+ z La Roche Posay. Możemy także używać produktów wspierających barierę jej własnymi elementami – ceramidami, lipidami, cholesterolem, czy też częściami NMF (naturalnego czynnika nawilżającego), jak na przykład aminokwasy i PCA. Tutaj wybór jest gigantyczny – od rodzimych produktów jak Serum Ceramidowe Basic Lab, przez lekki krem Biotherm Cera Repair, aż po zagraniczne hity – tutaj moim ostatnim odkryciem dla skóry suchej i podrażnionej jest treściwy SkinFix Triple Lipid Cream, który zamawiam ze świeżo otwartej brytyjskiej Sephory.

Wnioski? O barierę należy dbać, a odpowiednio chroniona skóra odpłaci się nam z nawiązką!

Cicaplast Baume B5+, La Roche Posay, 56 zł

KUP

Serum regenerujące z ceramidami, Basic Lab, 149,90 zł

KUP

Cera Repair Barrier Cream, Biotherm, 295 zł

KUP

Barrier Peptide Cream, Skinfix, 379 zł

KUP

TOP 5 lekkich kremów nawilżających – te produkty nie obciążą Twojej skóry!

Wiem, że znalezienie dla siebie lekkiego produktu nawilżającego bywa trudne. Wybór jest co prawda szeroki, ale jak znaleźć coś dla siebie? Tych 5 lekkich kremów nawilżających dla każdego typu skóry sprawi, że skóra będzie intensywnie nawilżona bez obciążenia.

Plum Plump, Glow Recipe

Hybryda kremu i żelu, subtelnie pachnąca soczystą i lekko kwaśną świeżą śliwką. Wystarczająco lekka dla skór tłustych i wystarczająco nawadniająca dla suchych. Zawiera jeden z moich ulubionych humektantów – kwas poliglutaminowy. Zdecydowanie dla osób preferujących efekt glow, z tym kremem ciężko będzie osiągnąć mat, nawet na skórach suchych, ale za to go uwielbiam!

Plum Plump, Glow Recipe, 49 €

KUP

Aquality Water Serum Concentrate, Dr Irena Eris

Nie słyszałem jeszcze, żeby ktokolwiek pisał o tym produkcie, a szkoda! To hybryda serum i kremu, lekka jak serum, ale gęsta jak krem, można go używać jako którykolwiek z tych kroków wedle potrzeb. Też ma kwas poliglutaminowy, nawadnia fantastycznie. Daje mniej błyszczące wykończenie niż Glow Recipe, jest to bardziej satynowy glow. Fantastycznie układa się pod i nad innymi warstwami pielęgnacji. Wart uwagi!

Aquality Water Serum Concentrate, Dr Irena Eris, 239 zł

KUP

Multi-Peptide Moisturizer, Naturium

Lekki, klasyczny krem peptydowy. Widocznie napina i wygładza skórę dzięki primerowemu efektowi natychmiastowego działania. Ja używałem go na dzień, ale bezproblemowo nada się także na noc. Wykończenie jest neutralne. Z tej linii jest też dostępny fenomenalny, widocznie poprawiający wygląd skóry wokół oczu krem pod oczy.

Multi-Peptide Moisturizer, Naturium, 189 zł

KUP

Renergie HPN 300, Lancôme

Nowość marki Lancôme – ten krem nada się dla każdego typu skóry, ma świetne badania na swoją skuteczność, nadaje się też do stosowania w każdym kontekście pielęgnacyjnym. Pozostawia neutralne wykończenie i ma szerokie spektrum działania – redukcję widoczności zmarszczek i przebarwień. Dla mnie jak dotąd najważniejsza premiera 2023.

Renergie HPN 300, Lancôme, 509 zł

KUP

Barrier Restoring Hydrating Cream, Transparent Lab

Jeśli chcemy wspierać barierę lekkim kremem, to jedną z najprzyjemniejszych i bardziej kosztowo efektywnych opcji jest ten lekki krem z łagodzącą wąkrotką i antyoksydantami. Wykończenie jest neutralno-matowe, a sam produkt nakłada się bezproblemowo – nie zezwalam na kompromisy w kwestiach aplikacyjnych!

Barrier Restoring Hydrating Cream, Transparent Lab, 89 zł

KUP

To moja ścisła czołówka w kategorii lekkiego nawilżania – te produkty są moimi pewniakami!

Najczęściej czytane

Polecane artykuły