Glinka: kosmetyk z wnętrza ziemi

maska z glinką czekolada pomarańcza iossi
Fot. Iossi

Można z nich robić maseczki na twarz, okłady na ciało, koić podrażnienia, myć się lub rozjaśniać zęby. Są wszechstronnie dobroczynne i całkowicie naturalne. Sprawdź, która glinka Ci się teraz przyda najbardziej.

Wszystkie glinki są bogate w minerały, najczęściej zawierają: wapń, potas, krzem, żelazo, fosfor, magnez i selen. Nakładane na skórę absorbują zanieczyszczenia i toksyny, oczyszczają, ujędrniają i wygładzają oraz wchłaniają nadmiar sebum. Mają działanie delikatnie złuszczające. Koją i niwelują stany zapalne. Mogą mieć różne kolory a każdy z nich informuje o szczególnych właściwościach dla naszej urody. 

Glinka zielona

W jej składzie znajdują się związki żelaza oraz krzem, magnez, wapń, cynk i potas. To glinka o najsilniejszych właściwościach absorbcyjnych, jest więc genialnym produktem do tłustej i trądzikowej cery, ale cera mieszana też ją pokocha. Reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie, przyspiesza gojenie się i regenerację. Doskonale oczyszcza i zwęża pory, sprawiając, że skóra wygląda na gładszą i ma ładny, zdrowy koloryt. Ze względu na właściwości oczyszczające i pobudzające krążenie, można ją wykorzystywać także do maskę na całe ciało. Wykorzystuje się ją także w suplementach.

Glinka zielona w proszku, Ministerstwo Dobrego Mydła, 15 zł

KUP

Oczyszczająca maska z glinką, Fresh, 115 zł

KUP

Glinka czerwona

Znajdują się w niej jony żelaza trójwartościowego oraz miedzi i kobaltu. To połączenie odpowiada za jej intensywny kolor. Oprócz tego zawiera też sporo krzemu i selenu. Działa wyciszająco, uszczelnia i obkurcza naczynia krwionośne, jest polecana osobom z cera dojrzałą, skłonną do „rumieńców”, a także osobom z trądzikiem różowatym lub skłonnościami w jego kierunku. Jest bardzo delikatna, wspaniale wygładza skórę i nadaje jej ładny odcień. Właściwie nadaje się do każdego typu skóry, nie ma większych przeciwskazań.

Oczyszczająca maska z czerwoną glinką, First Aid Beauty, 140,96 zł

KUP

Rewitalizujaco – relaksująca maseczka z glinki Czekolada Pomarańcza, Iossi, 55 zł

KUP

Glinka czerwona, NaturalME, 22,99 zł

KUP

Nawilżająca maseczka z glinką czerwoną, Clochee, 17 zł

KUP

Glinka biała

Nazywana często chińską lub porcelanową, zawiera kaolinit, minerał z gromady krzemianów, glin, także mangan, magnez, sód. Jest wyjątkowo delikatna, jedwabista i lekka. Ma wybitne właściwości kojące, ściągające i redukujące podrażnienia – dzięki temu nadaje się nawet dla osób z cerą wyjątkowo wrażliwą. Genialnie sprawdza się w pielęgnacji skóry małych dzieci. Można jej używać do codziennego mycia twarzy, ale także do regulacji łojotoku. Popularna także jako kuracja dla wrażliwej skóry głowy.

Maska do twarzy z chińską glinką, Dr. Barbara Sturm, 90 £

KUP

Glinka biała, Ministerstwo Dobrego Mydła, 15 zł

KUP

Maska z białą glinką, My Goddess Skin Clay Mask, Charlotte Tilbury, 38 £

KUP

Glinka różowa

To najczęściej mieszanka składników glinki białej i czerwonej (stąd właśnie kolor). Dla kogo różowa? Dla każdego typu skóry, szczególnie zaś dla alergików, wrażliwców oraz skóry ze skłonnościami do zaczerwienień, trądziku różowatego i rumienia. Sprawdzi się także przy cerze suchej i mieszanej. Uspokaja, koi, łagodzi, nawilża, wygładza, redukuje podrażnienia. Różowa glinka często stosowana jest jako maska przed ważnymi wyjściami, przez światowej sławy makijażystów gwiazd.

Różowa glinka, Herbivore, 22 $

KUP

Glinka różowa, Ministerstwo Dobrego Mydła, 15 zł

KUP

Glinka niebieska

Jest mieszanką różnych minerałów. Przydaje się w ekstremalnych przypadkach takich jak: łuszczyca, egzemy lub łojotok. Błękitna glinka wnika w głąb naskórka wpływając dobroczynnie na mikrokrążenie, dotlenienie i odżywienie skóry. Świetnie się sprawdza jako okład na ciało, zwłaszcza w przypadku cellulitu.

Maska z niebieską glinką, Blue Clay Mask, Nacomi, 35,90 zł

KUP

Niebieska glinka, Herbivore, 20 £

KUP

Jak stosować glinki?

Z czym najlepiej wymieszać glinkę? Najlepiej sprawdzi się przegotowana woda, sól fizjologiczna, hydrolat, ocet jabłkowy. Jedna łyżeczka glinki powinna wystarczyć na twarz i dekolt. Rozrabiamy taką ilość z wybranym „płynem” i mieszamy, aż do uzyskania w miarę gładkiej „papki”.

Maseczkę z glinki nakładamy na lekko wilgotną skórę. Warto pamiętać, że lepiej nie dopuszczać do całkowitego zaschnięcia glinek na skórze. Podczas noszenia maski warto spryskiwać twarz wodą termalną lub hydrolatem. Aktywna jest tylko wilgotna glinka! Kiedy maska zastygnie w skorupę, jej właściwości mogą być zbyt silne, a wtedy to co powinno nam pomagać – może podrażniać i spowodować odwodnienie skóry. Zatem po upływie 10-15 minut, jak tylko czujemy, że maseczka zastyga, wysycha i pęka – zmywamy ją wodą.

By właściwości glinek przyniosły oczekiwane efekty, należy stosować je regularnie, 1-2 razy w tygodniu.

Nie powinno się też stosować metalowych narzędzi podczas przygotowywania glinkowych kosmetyków, bo tracą wówczas część swoich cennych właściwości.

Najczęściej czytane

Polecane artykuły