Kokosowy zawrót głowy

Jak przekonać się o nieskończoności internetu? Wystarczy wpisać w Google „kokos w pielęgnacji”, nacisnąć klawisz „enter” i delektować się niezliczoną ilością pomysłów na wykorzystanie kokosa nie tylko w łazience, ale również w kuchni. Olej kokosowy do smażenia, pieczenia, do kawy, do smoothie, do ciała, do włosów, do mycia zębów, do demakijażu, do golenia. Olej kokosowy na poparzenia, na ugryzienia, na łysienie, na zrogowacenia, woda kokosowa na kaca. Kokos w kuchni, kokos w łazience, kokos w sypialni (czy słyszeliście o kokosowym lubrykancie?). Brakuje tylko doniesień o bohaterskim kokosie, który uratował rodzinę z płonącego wieżowca i wynalazł szczepionkę na koronawirusa.
Kokosowy zawrót głowy! Tak więc dzisiaj będzie o kokosie w pielęgnacji i nie tylko. Krótko, merytorycznie i bez ludowych baśni.
Kokos w pielęgnacji
O pielęgnacyjnych właściwościach oleju kokosowego napisano już niejedną książkę, ale do czego tak naprawdę warto go używać? Miranda Kerr czy Emma Stone stosują go do demakijażu oczu, a znana propagatorka naturalnej pielęgnacji Gwyneth Paltrow zanurza się w nim od stóp do głów. I tak o ile w przypadku stosowania oleju kokosowego do demakijażu lub na ciało eksperci są zgodni, o tyle olej kokosowy jako cudowne remedium na suchość skóry, zmarszczki czy nawet trądzik, budzi wątpliwości. Jedno jest pewne – olej kokosowy obfituje w kwasy tłuszczowe o dobroczynnych właściwościach, a przy tym zawiera ważne dla urody witaminy i minerały (B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, wapń, potas, magnez, cynk, fosfor i żelazo).
Pamiętajmy jednak, że olej kokosowy sam w sobie nie jest humektantem, czyli wbrew obiegowej opinii nie jest w stanie dostarczyć skórze nawilżenia. Oczywiście, jak każdy olej, wykazuje działanie okluzyjne, a więc tworzy na skórze tłuszczową warstwę zabezpieczającą naskórek przed utratą wody – jednak dzieje się tak wtedy, gdy w innej formie i wcześniej dostarczymy ją do głębszych warstw skóry. Kokos w pielęgnacji skóry trądzikowej również nie jest tak skuteczny, jak głoszą chwytliwe hasła w internecie. Paula Begoun, niekwestionowany autorytet w dziedzinie pielęgnacji, zwraca uwagę na niewystarczającą ilość badań naukowych, potwierdzających rzekome właściwości przeciwtrądzikowe oleju kokosowego. Co więcej, z opinii użytkowników wynika, że olej kokosowy nałożony na twarz może mieć właściwości komedogenne, więc posiadaczkom cery skłonnej do wyprysków może wręcz zaszkodzić. Kokos w pielęgnacji anti-aging również nie jest moim faworytem lub mówiąc inaczej – są lepsi. Niemniej jednak warto podkreślić, że olejek kokosowy w wersji solo doskonale wypada na polu pielęgnacji ciała. Nałożony na jeszcze wilgotną po kąpieli skórę działa natłuszczająco, odżywczo, a do tego apetycznie pachnie!
Ze względu na bogactwo witamin i doskonałe właściwości natłuszczające, olej kokosowy nierafinowany doskonale sprawdza się nie tylko w wersji solo, ale również (lub przede wszystkim) jako emolientowy składnik odżywczych kremów do twarzy i rąk oraz balsamów do ciała. Mówimy zatem głośne TAK kosmetykom z zawartością oleju kokosowego oraz stosujemy go w pielęgnacji ciała. Wśród innych zastosowań kokosa w pielęgnacji na uwagę zasługuje depilacja z wykorzystaniem oleju kokosowego zamiast pianki czy żelu do golenia. Olej kokosowy daje dobry poślizg, przeciwdziała podrażnieniom, a przy okazji wyręcza nas w nakładaniu balsamu po depilacji. Dodatkowo świetnie sprawdza się w roli olejku do masażu, a w trakcie manicure można wykorzystać go zamiast oliwki do pielęgnacji skórek i płytki paznokcia. Jak widać, olej kokosowy wciąż pozostaje mistrzem multitaskingu!

Olej kokosowy, Ministerstwo Dobrego Mydła, 17 zł
KUP
Kokosowy balsam do ust Lip Shield, 79 zł
KUP
Mgiełka kokosowa do twarzy Coco Beauty Juice, Miya Cosmetics, 29,99 zł
KUP
Maska do włosów Coco&Eve, 15,90 £
KUP
Kokosowy balsam do rąk, Lanolips, 8,99 £
KUP
Kokosowy peeling do ciała Body Boom, 22,99 zł
KUP
Kokosowy żel pod prysznic, Yope, 18,99 zł
KUP
Kokosowe płatki pod oczy, too cool for school, 6,50 £
KUP
Olej kokosowy Coco Bali, Camille Flores, 45 zł
KUP
Kokosowy peeling do ciała, Fake Bake, 60 zł
KUP
Mleko kokosowe do kąpieli, Herbivore, 16 £
KUPKokosowa pielęgnacja włosów
Olej kokosowy na włosy to kolejny „numer popisowy” tego produktu – internet wręcz pęka w szwach, proponując niezliczone i przyjazne włosom receptury z kokosem w roli głównej. Z relacji włosowych ekspertów wynika, że olej kokosowy potrafi zdziałać cuda. Nałożony na mokre włosy w formie odżywki zatrzymuje wilgoć we wnętrzu włosa. Doskonale sprawdza się jako klasyczny olejek ujarzmiający zbyt puszyste, nieposłuszne loki. Włosom o wysokoporowatej strukturze doda zdrowego basku, wygładzi je i będzie przeciwdziałał uszkodzeniom mechanicznym. W sezonie letnim produkty z kokosa warto zabrać ze sobą na plażę i nałożyć w formie ochronnej odżywki przed wejściem do słonej wody. Osobom, których włosy nie tolerują olejków solo, polecam odżywki i szampony z dodatkiem oleju kokosowego. Moim faworytem jest obłędnie pachnący, nawilżający szampon Bumble and Bumble Creme de Coco. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry, wokół oleju kokosowego na włosy problematyczne również narosło sporo obietnic bez pokrycia. Rozprawmy się więc z mitami.
Po pierwsze, badania naukowe nie potwierdzają pogłosek o tym, że olej kokosowy pobudza porost włosów (odnosi się to także do porostu rzęs), w sferze obiegowych opinii pozostaje również rzekome działanie przeciwłupieżowe kokosa. Co więcej, nie istnieje magiczna substancja, która posiadałaby moc „naprawiania” rozdwojonych końcówek, więc także w przypadku oleju kokosowego jest to bujda na resorach. Warto jednak zaznaczyć, że odżywczy, pielęgnacyjny potencjał naturalnych olejów na każdego może mieć mocniejszy lub słabszy wpływ, więc nie ma innej drogi, by przekonać się o mocy kokosa w pielęgnacji, jak tylko wypróbować na własnych, mądrych głowach.

Szampon Creme De Coco, Bumble and bumble, 125 zł
KUP
Olejek do włosów przetłuszczających się Konopia&Kokos, Iossi, 79 zł
KUP
Kokosowa odżywka do włosów bez spłukiwania Thirsty Girl, IGK, 129 zł
KUPKokos w kuchni
Pomyśleć, że jeszcze 20 lat temu kokos w kuchni znany był w naszym kraju niemal wyłącznie pod postacią batonika Bounty lub ciastek kokosanek. A teraz? Olej kokosowy, mleko kokosowe, miąższ kokosa, woda kokosowa, egzotyczne drinki z palemką w łupinie kokosa… no i odwieczne, dobrze znane wiórki kokosowe. Nic dziwnego, że świat oszalał na punkcie kokosa. W tym twardzielu drzemie niezwykłe bogactwo! Miąższ kokosa, czyli biała i mięsista wyściółka twardej skorupy orzecha, jest bogaty w błonnik, potas, magnez i fosfor, a także w kwas foliowy. Jednak największą wartość zdrowotną przypisuje się zawartym w miąższu kokosa nasyconym kwasom tłuszczowym. Nie są to jednak te same nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w większości produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli trójglicerydy długołańcuchowe (LCT), przyczyniające się do podwyższenia poziomu cholesterolu i rozwoju miażdżycy. Nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w kokosie to trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT), które są metabolizowane nieco inaczej, choć pamiętajmy, że to ciągle tłuszcz i nie można jeść go bez opamiętania! Zastrzykiem szybko przyswajalnej energii w postaci łyżeczki oleju kokosowego, swój dzień zaczynają miłośnicy diety ketogenicznej oraz popularnej kawy bulletproof. Kokos popularny w kuchni tajskiej szturmem wszedł na salony, a dla rosnącej liczby wegan stało się doskonałym zamiennikiem mleka czy śmietany.
Woda kokosowa
Woda kokosowa z młodego kokosa to mój absolutny hit kokosowej rodziny. Naturalny izotonik, który doskonale nawadnia organizm, dostarczając mu sporej dawki witamin i minerałów bez dodatku cukru! Piję go więc po treningu z błogą świadomością, że nie spociłam się na próżno. Woda kokosowa bogata jest w niezbędne dla organizmu składniki takie jak magnez, potas, wapń, fosfor oraz witaminy B1, B2, B3, B5, B6 i C, a poziom elektrolitów jest w niej niemal identyczny jak w osoczu ludzkiej krwi. Budzi niczym poranna kawa, ale w przeciwieństwie do swojej czarnej rywalki nie wypłukuje, a wręcz dostarcza cennego magnezu, którego chronicznie nam, nerwusom brakuje. Badania naukowe potwierdziły dobroczynny wpływ wody kokosowej na układ krwionośny, trawienny, nerwowy i na… kaca. A w temacie beauty, woda kokosowa może być używana jako mgiełka nawilżająca do twarzy. Nie pozostaje nic innego jak dołączyć do zakochanych w wodzie kokosowej Madonny, Courteney Cox, Mischy Barton, Gisele Bundchen czy Sienny Miller i pić, pić, pić. Dla zdrowia i dla urody. Odpowiadając na pytanie, którą wodę z kokosa polecam, odpowiadam bez zastanowienia: Coconaut. Najlepsza, najpyszniejsza i przy okazji w super cenie!

Woda kokosowa Coconaut, 0,32l/4,99 zł
KUPW trakcie tropienia kokosowych mitów nie udało mi się odnaleźć naukowych dowodów na to, że olej kokosowy wybiela zęby… więc, mimo najszczerszych chęci, nie odpowiedziałam na wszystkie postawione sobie pytania. Cóż, jak widać produkty z kokosa to twardy orzech do zgryzienia!
Czekam na Wasze komentarze oraz potwierdzone (lub nie) i sprawdzone (lub nie) zastosowania kokosa w Waszej domowej pielęgnacji.