O trądziku różowatym z ekspertem

Według różnych danych z trądzikiem różowatym może zmagać się nawet 10% populacji. Statystycznie dotyka głównie kobiety (75%) i ludzi z niskim fototypem, zamieszkujących północno-zachodnie krańce Europy. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się po 30 roku życia. Jak rozpoznać trądzik różowaty, jakie są przyczyny i jak leczyć i pielęgnować skórę rozmawiam z dermatolożką i lekarką medycyny estetycznej dr n. med. Agnieszką Bańką – Wroną.

Czym jest trądzik różowaty?

dr n. med. Agnieszka Bańka – Wrona:Trądzik różowaty to jedna z najczęstszych chorób skóry, szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Jest chorobą przewlekłą. Nie ma jednej przyczyny prowadzącej do rozwoju schorzenia, wiele różnych czynników przyczynia się do objawów trądzikowych. Choroba może mieć kilka różnych postaci. U części pacjentów występuje poszerzenie naczyń krwionośnych, co często określamy potocznie mianem „popękanych naczynek”. Dodatkowo na skórze policzków mogą występować krostki i grudki zapalne, zwykle w centralnej części twarzy – na policzkach, nosie niekiedy także brodzie. W obu tych postaciach często dodatkowo występuje napadowe zaczerwienienie skóry twarzy. Często z uczuciem pieczenia, szczypania czy dyskomfortu w obszarze zmian. Objawy te pojawiają się w sytuacjach stresowych, przy gwałtownej zmianie temperatur, czy po spożyciu ostrych lub gorących potraw. Szczególnie to ostatnie bywa niezwykle krępujące i u wielu pacjentów chorujących na trądzik różowaty prowadzi do obniżenia nastroju, zawstydzenia, obniżenia jakości życia. 

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Dr A.B-W: – Nie ma jednej przyczyny choroby. Uważa się, że do jej rozwoju predysponuje szereg uwarunkowań genetycznych, dotyczących ilości gruczołów łojowych, unaczynienia skóry twarzy i wrażliwości układu nerwowego na neuroprzekaźniki. Wypływ ma także ekspozycja na czynniki zewnętrzne, takie jak: promienie UV, zimno, ciepło, ostre przyprawy i alkohol. Choroba występuje także w postaci ocznej – wtedy obok zaczerwienienia spojówek, mogą występować objawy subiektywne takie jak pieczenie, szczypanie i uczucie piasku pod powiekami. 

Jak rozpoznać czy to trądzik różowaty?

Dr A.B-W: – Chorobę rozpoznaje dermatolog na podstawie objawów klinicznych. Ważny jest obraz zmian na skórze, ale także doświadczane przez pacjenta dolegliwości jak uczucie ciepła, pieczenie, szczypanie w obrębie skóry twarzy czy też napadowy rumień.

Ważne, aby diagnozy choroby dokonał lekarz dermatolog, ponieważ tylko wtedy będzie możliwe skuteczne leczenie. Należy pamiętać, że trądzik różowaty to choroba, która ma charakter przewlekły. Okresy bezobjawowe przebiegają naprzemiennie z okresami zaostrzeń. Zawsze w rozmowie z pacjentem podkreślam, że nie można przewidzieć, kiedy i jak bardzo nasilony będzie nawrót. Niekiedy pojawia się on pomimo stosowania się do wszystkich zaleceń. Często w leczeniu na jednym z jego etapów stosujemy lasero- lub fototerapię.

Trądzik różowaty – jak leczyć? 

Dr A.B-W: Z uwagi na przewlekły charakter choroby jako dermatolog zawsze podkreślam rolę skutecznej, odpowiedniej pielęgnacji jako postępowania koniecznego, dla dobrego stanu skóry. Ogromna ilość dostępnych na rynku kosmetyków sprawia, że pacjenci często bywają zagubieni i testują jednocześnie kremy z różnymi substancjami aktywnymi jednocześnie lub co chwila wymieniają krem na nowy, oczekując szybkich rezultatów. Niestety, w przypadku trądziku różowatego na efekty leczenia trzeba poczekać i często już na wczesnym etapie konieczne jest leczenie. Nierozważne stosowanie preparatów z wieloma składnikami aktywnymi, nie zawsze dopasowanymi do stanu skóry pacjenta, częste zmiany preparatów i składników aktywnych na tym etapie choroby daje zwykle efekt odwrotny – nasilenie objawów.

Co na trądzik różowaty bez recepty? Czyli najlepsze kosmetyki i składniki aktywne przy cerze z trądzikiem różowatym to…

Dr A.B-W: W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym ważne są: 

  • stosowanie łagodnych preparatów do mycia twarzy 
  • nawilżanie i odnowa bariery hydrolipidowej 
  • oraz fotoprotekcja. 

Niezwykle ważne jest dbanie o barierę hydrolipidową, która stanowi naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, które jak wiemy w dużym stopniu przyczyniają się do zaostrzenia objawów choroby. 

CeraVe Nawilżająca Emulsja do Mycia, 57 zł

KUP

Zalecam stosowanie kremów nawilżający zawierających ceramidy, substancje o znanym już od wielu lat działaniu uszczelniającym naturalny płaszcz ochronny skóry, dzięki czemu stanowi ona skuteczniejszą barierę dla czynników zewnętrznych oraz hamuje przez naskórkową utratę wody. 

Krem ochronny do twarzy, Avène Eau Thermale Antirougeurs, 116 zł

KUP

Kolejnym ważnym składnikiem z mojego doświadczenia jest niacynamid, pamiętajmy tylko aby nie sięgać w tym przypadku po wysokie stężenia. 

Często w okresie zaostrzeń zalecam rezygnację z toników, preparatów złuszczających, tak aby zminimalizować ilość składników aktywnych działających na skórę. Dozwolone są jedynie delikatne peelingi enzymatyczne i to stosowane niezbyt często. Często polecam też pacjentom preparaty zawierające kwas azelainowy, czy też peelingi gabinetowe w oparte właśnie o ten kwas. 

Krem z filtrem La Roche-Posay Anthelios UV Mune SPF50+, 88 zł

KUP

Trądzik różowaty – przeciwskazania. Czyli czego unikać przy trądziku różowatym?

Dr A.B-W: Należy unikać potraw z ostrymi przyprawami, bardzo gorących napojów, alkoholu czy intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz częstych zmian temperatur. Zamiast długich gorących kąpieli lepiej brać prysznic z wodą o temperaturze neutralnej dla skóry, czyli tak zwany letni. Masaże czy inne zabiegi manualne także są niewskazane. 

Jakie zabiegi profesjonalne pomogą na trądzik różowaty? 

Dr A.B-W: – W wielu przypadkach konieczne jest leczenie laserowe, które skutecznie zamyka nie tylko naczynia widoczne na powierzchni skóry, ale także te obecne głębiej, odpowiedzialne za rozwój choroby. Obecnie zabiegi te są niezwykle bezpieczne, skuteczne i bezbolesne. W okresie remisji często zalecam laseroterapię pobudzającą syntezę kolagenu i elastyny w skórze, które w mojej obserwacji, dbając o jakość skóry zmniejszają częstość zaostrzeń choroby. Najlepiej sprawdza się w tych przypadkach jeden z delikatniejszych laserów na rynku – laser tulowy. Ważne są w tym przypadku także odpowiednio dobrane przez lekarza parametry zabiegu. W okresach remisji zalecam też często mezoterapię kwasem hialuronowych, który wpływając na zwiększenie poziomu nawilżenia skóry „od wewnątrz”, wpływa korzystnie na zachowanie ciągłości bariery hydrolipidowej skóry.

Krem korygujący Cicapair™ Tiger Grass Color Correcting Treatment, Dr Jart+, 219 zł

KUP

Dr n. med. Agnieszka Bańka – Wrona jest specjalistą dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej z wieloletnim stażem pracy. Ukończyła Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) oraz Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej w Warszawie. Przez wiele lat kształciła się w zakresie dermatoskopowej oceny znamion barwnikowych i czerniaka, m.in. na stażu we Włoszech pod okiem uznanych na całym świecie ekspertów, a w 2011 roku ukończyła kurs dermatoskopii w Graz w Austrii, prowadzony przez międzynarodowych ekspertów w dziedzinie dermoskopowej oceny znamion i czerniaka. W grudniu 2012 roku obroniła pracę doktorską z zakresu chorób błony śluzowej jamy ustnej.

*Pamiętajcie, że prezentowane informacje nie są wytycznymi postępowania w każdym przypadku. O sposobie leczenia powinien decydować indywidualnie Wasz lekarz po zapoznaniu się ze stanem Waszej skóry. 

Najczęściej czytane

Polecane artykuły