Reaplikacja filtrów SPF

jak reaplikować filtry spf
Fot. Annie Spratt/ Unsplash

O filtrach przeciwsłonecznych już było. Zakładam więc, że o potrzebie aplikacji odpowiedniej dawki kremu z SPF 30 (lub wyższym) 365 dni w roku, czy słońce, czy deszcz, nie trzeba Wam już przypominać. A skoro abecadło mamy już w małym palcu to przechodzimy na „level master” w temacie ochrony przeciwsłonecznej. Jak nakładać krem z filtrem na twarz? Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny? Co zamiast kremu? Spieszymy z odpowiedziami.

Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?

Na początek drażniące, niewygodne pytanie, którego niestety nie sposób pominąć. Czy reaplikujesz filtry przeciwsłoneczne w ciągu dnia? Czy może ograniczasz się jedynie do porannej dawki SPF? Ostrzegałam, że nie będzie łatwo.

Według amerykańskiego Realself Sun Safety Report 2019 spośród osób stosujących codziennie kremy z filtrami tylko 25% kobiet i 34 % mężczyzn pamięta o ponownym nałożeniu ochrony przeciwsłonecznej w ciągu dnia. A zatem, co ile nakładać krem z filtrem?Potrzeba reaplikacji zależy w głównym stopniu od rodzaju i wysokości filtrów zaaplikowanych rano, a także od poziomu ekspozycji na promienie słoneczne w ciągu dnia, ale jedno jest pewne: prędzej czy później potrzebujemy odnowić ochronę przeciwsłoneczną. Jak nakładać krem z filtrem? Tutaj sprawa wydaje się prosta, kiedy mówimy o „dosmarowaniu” warstwy kremu co dwie godziny w trakcie leniwego leżenia na plaży w pełnym słońcu lub po każdej kąpieli wodnej. Problem pojawia się dopiero po urlopie, kiedy na poranną warstwę kremu z filtrem zaaplikujemy staranny makijaż i ruszymy do pracy, gdzie zmywanie całego makijażu w porze lunchu tylko po to, by odnowić warstwę kremu, nie jest nam na rękę.

Jak więc możemy szybko i bezproblemowo ponownie nakładać filtry przeciwsłoneczne na twarz w ciągu dnia bez konieczności demakijażu?

Oto 5 skutecznych sposobów na reaplikację filtrów przeciwsłonecznych w ciągu dnia. Przekonaj się nie tylko jak nakładać krem z filtrem na twarz, ale i czym możesz go zastąpić. I oto już za chwilę osiągniesz poziom mistrzowski w dyscyplinie „SPF”.

Mgiełki SPF

Mgiełki i spray`e z filtrami SPF są najszybszą i najłatwiejszą odpowiedzią na pytanie, jak nakładać lub reaplikować filtry w ciągu dnia. Wystarczy kilkukrotnie spryskać twarz w odległości 10-15 cm co mniej więcej 2 godziny i pełną ochronę słoneczną możemy mieć ze sobą przez cały dzień. A to wszystko bez szwanku dla makijażu. Moje ulubione to spray La Roche Posay SPF 50, chłodząca mgiełka aloesowa Holika Holika – Aloe Ice Cooling Sun Spray SPF50/PA++++, mgiełka z kwasem linolowym Purles – 114 Protective Mist SPF50+ oraz mgiełka antyoksydacyjna Cosmedix w podręcznej wersji 30 ml. W przypadku bezpośredniego, długotrwałego przebywania na słońcu warto, oprócz mgiełki do twarzy, zaopatrzyć się w mgiełkę do włosów. Chroni włosy przed wysuszaniem i utratą koloru. Do wyboru do koloru.

Filtr w mgiełce Anthelios SPF 50, La Roche-Posay, 75 zł

KUP

Chłodzący spray z filtrem SPF 50, Holika Holika, 85 zł

KUP

Mgiełka nawilżająco – ochronna Protect UV, Cosmedix, SPF 30, 85 zł

KUP

Transparentny spray do opalania Repaskin, Sesderma, 125 zł

KUP

Mgiełka do ciała SPF 30+, Mesoestetic, 163 zł

KUP

Mgiełka ochronna z filtrem SPF 50, Purles, 67 zł

KUP

Puder w kompakcie – zamiast ponownego stosowania kremu z filtrem

Jeśli w swojej kosmetyczce zawsze masz puder w kompakcie do „przypudrowania noska”, a na co dzień wolisz makijaż w wersji mat, to to rozwiązanie jest dla Ciebie! Wystarczy, że poprawki w ciągu dnia wykonasz używając pudru z filtrami SPF, zamiast zastanawiać się jak stosować krem z filtrem na makijaż. Pudry w kompakcie z filtrami dodają krycia, matują, a przede wszystkim uzupełniają ochronną warstwę filtrów przeciwsłonecznych. Polecamy Paese Puder ochronno-kryjący SPF 30 w rewelacyjnej cenie, wodoodporny IsaDora Velvet Touch Ultra Cover Compact Powder SPF 20 lub wegański, beztalkowy puder PUR 4-in-1 Pressed Mineral Makeup SPF 15.

Puder w kompakcie SPF 15, PUR Cosmetics, 194 zł

KUP

Puder ochronno – kryjący w kompakcie SPF 30, Paese, 22,90 zł

KUP

Puder kryjący z filtrem SPF 20, IsaDora, 84 zł

KUP

Podkład Mineralny – zamiast ponownego nałożenia kremu z filtrem

Zwolennikom pielęgnacji i makijażu bliskiego naturze polecam podkłady mineralne. To właśnie one oprócz wyrównanego kolorytu mają właściwości wręcz pielęgnacyjne, a przy okazji zawierają w pełni naturalne minerały, które fizycznie odbijają promieniowanie słoneczne. Podkłady mineralne dzięki swojej sypkiej formie mogą być stosowane także jako puder/podkład do poprawek w ciągu dnia, dzięki czemu nie musimy dręczyć się jak nakładać krem z filtrem na twarz z makijażem. Oprócz dodatkowego krycia doskonale uzupełniają „ubytki” w mineralnej tarczy przeciwsłonecznej. Polecam znakomite podkłady mineralne jednej z moich ulubionych marek Annabelle Minerals, które łatwo się aplikują, pięknie prezentują się na skórze, występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a przy okazji zawierają dużą ilość dwutlenku tytanu (titanium dioxide). To właśnie dzięki niemu podkład kryjący Annabelle Minerals zapewnia ochronę na poziomie SPF 30 podobną jak nałożony krem z filtrem (wersja rozświetlająca podkładu minimalnie mniejszą, na poziomie SPF 20). Z podkładem Annabelle naturalny efekt makijażu z możliwością poprawki i reaplikacji zarówno makeupu, jak i ochrony przeciwsłonecznej macie od rana do wieczora. Tego kosmetyku nie da się przedawkować. Totalnie polecam!

Podkład mineralny kryjący z filtrem SPF 30, Annabelle Minerals, 39,90 zł

KUP

Poprawki na mokro – jak stosować krem z filtrem do reaplikacji?

Zwolenniczki „mokrego” wykończenia makijażu mogą nakładać filtry słoneczne na dwa sposoby. Po pierwsze wystarczy kroplę ulubionego podkładu zmieszać z porcją wcześniej zastosowanego kremu z filtrem i przy pomocy gąbeczki typu Beauty Blender delikatnie wklepać w skórę twarzy. Druga opcja polega na zastąpieniu klasycznego podkładu kremem BB lub CC, który oprócz koloru ma na stałe „wbudowany” wysoki filtr SPF. O ulubionych kremach BB z wysoką ochroną przeciwsłoneczną pisałyśmy TU.

Jak stosować krem z filtrem na twarz z makijażem?

Oczywiście opcja kremowej reaplikacji zakłada, że makijaż pozostawiamy bez pudrowania, gdyż nałożenie kremowego produktu na przypudrowaną wcześniej twarz grozi katastrofą. Stawiając na opcję „wet look”, warto od początku do końca konsekwentnie postawić na kremowe wersje kosmetyków do makijażu cery, czyli róż, bronzer i rozświetlacz stosujemy wyłącznie w płynie, kremie lub sticku.

Krem BB z filtrem SPF 20, PUR Cosmetics, 192 zł

KUP

Stick SPF

Najprościej z reaplikacją filtrów SPF mają zwolennicy looku saute, czyli ci, którzy makijażu na dzień nie stosują. W tym wypadku alternatywą dla klasycznych kremów przeciwsłonecznych są sticki SPF. Zatem, jak stosować krem z filtrem w formie sticka? Otóż forma sticka ułatwia błyskawiczną aplikację bez dotykania skóry twarzy dłońmi (przydaje się zarówno w autobusie, jak i na piaszczystej plaży), a do tego oprócz klasycznych bezbarwnych opcji możemy nieco zaszaleć z kolorami. Sticki kolorowe najczęściej zobaczymy na twarzach surferów, ale kto wie, może plażowy look przeniknie kiedyś na miejskie ulice? Polecamy bezbarwny Shiseido Sun Care Clear Stick UV Protector WetForce lub w 100% naturalny, wodoodporny… kolorowy EQ Sun Stick SPF50+.

Krem do opalania w sztyfcie SPF 50+, Shiseido, 139 zł

KUP

Kolorowy sztyft przeciwsłoneczny w sztyfcie SPF 50+, EQ, 79 zł

KUP

Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny? Co ile nakładać krem z filtrem czy inny kosmetyk zapewniający ochronę przeciwsłoneczną? To zależy między innymi od tego, jak mocnego filtra SPF użyłyśmy rano. Nie zmienia to faktu, że należy reaplikować filtr przeciwsłoneczny. Odpowiedź na pytanie jak i kiedy stosować kremy z filtrem w ciągu dnia nie musi się sprowadzać do demakijażu w porze lunchu, a do znalezienia formy wygodnej dla nas reaplikacji.

Najczęściej czytane

Polecane artykuły