Tlen – niewidoczny sprzymierzeniec
Tlen to najbardziej rozpowszechniony pierwiastek na Ziemi, niezbędny do życia, kluczowy w technikach relaksacyjnych i oddechowych. Od dawna stosowany w medycynie, ostatnio zyskuje popularność w kosmetologii.
Tlen dla ciała i umysłu
Oddychanie to proces niezbędny do życia. Zachodzi samoistnie i nie zwracamy na niego uwagi. Żyjąc w pośpiechu i stresie nie zauważamy, że nasz oddech staje się zbyt krótki i płytki. Nie pobieramy odpowiedniej ilości tlenu. Jesteśmy ospali, boli nas głowa, szyja, odcinek piersiowy kręgosłupa. Niewłaściwe oddychanie to również zaburzenia pracy mięśni, powięzi czy narządów wewnętrznych np. przepony. Jej nieprawidłowe ruchy i obkurczanie powięzi może powodować reflux, wzdęcia czy przyczyniać się do wystąpienia zespołu jelita drażliwego.
Prawidłowe oddychanie dotlenia mózg i komórki. To jak spa dla naszego organizmu. Doskonałym sposobem na taki automasaż są proste ćwiczenia oddechowe, które można wykonywać wszędzie. Po przebudzeniu, na dobranoc, w korku, stojąc w kolejce lub przed ważną rozmową.
Wystarczy wziąć głęboki wdech przez nos, wypychając mięśnie brzucha i przepony. Dzięki temu tlen dotrze do niższych partii płuc. Następnie wstrzymać powietrze i policzyć do pięciu. Powoli wypuszczać powietrze ustami. Można powtórzyć ten proces kilkakrotnie. Dzięki temu ćwiczeniu dotlenisz ciało, rozciągniesz mięśnie, poprawi się postawa sylwetki i mobilność. Dla umysłu to chwila relaksu.
Tlen w kosmetologii
Tlen jak wiele innych składników, przeszedł z medycyny do kosmetologii. Zabiegi tlenowe, czyli te z wykorzystaniem infuzji tlenowej stają się coraz bardziej popularne. Mezoterapia tlenowa, jest zabiegiem nieinwazyjnym, daje szybkie efekty, może być stosowana w seriach lub jednorazowo. Można ją doskonale dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.
Czym jest zabieg tlenowy?
W kosmetologii wyróżniamy dwa rodzaje zabiegów tlenowych. Oxydermabrazję i infuzję tlenową, nazywana również mezoterapią tlenową. Pierwszy zabieg wykorzystuje cząsteczki tlenu jako peeling mechaniczny. Naskórek jest złuszczany przy pomocy strumienia tlenu i soli fizjologicznej. W efekcie zyskujemy odświeżoną peelingiem i tlenem (pobudzenie włókien kolagenowych, wzmocnienie naczynek włosowatych) oraz nawilżoną solą fizjologiczną cerę.
Druga metoda wykorzystuje wtłaczany pod ciśnieniem tlen jako substancję samą w sobie lub nośnik składników odżywczych. Kosmetolog po sprawdzeniu potrzeb naszej skóry dobiera odpowiednią substancję. Najczęściej stosuje się sera z kwasem hialuronowym, witaminami, jadem żmiji, śluzem ślimaka, kolagenem oraz wieloma innymi składnikami regenerującymi, odżywczymi lub stymulującymi.
Zalety terapii tlenowej
To zabiegi bezbolesne. Idealne dla osób, które mają niski próg bólu lub boją się igieł. Efekty takich zabiegów są porównywane z mezoterapią igłową. Infuzja tlenowa to doskonały zabieg bankietowy, ponieważ efekt jest widoczny natychmiast. Nieinwazyjne, nie pozostawiają siniaków i nie naruszają bariery skóry.
Ile trwa zabieg tlenowy i ile kosztuje?
W zależności od obszaru może zająć od 30 min do 2h. Zabiegi na pojedyncze partie to około 30 do 40 min. Ceny zabiegów wahają się w granicach 200 – 500 zł i są zależne od ilości obszarów oraz użytych składników aktywnych. Często występują w pakietach z dodatkową maską.
Czy to zabieg dla Ciebie?
Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność przebarwień, zwiększyć napięcie skóry i spłycić zmarszczki albo borykasz się z trądzikiem różowatym, to zdecydowanie tak! A może Twoja skóra jest szara i sprawia wrażenie zmęczonej? Jesteś przed ważnym wydarzeniem? To doskonały wybór. Wiele gwiazd stosuje ten zabieg przed wyjściem na czerwony dywan. Jedynymi przeciwskazaniami są stany zapalne, alergia na dany składnik aktywny (wybór jest duży, więc można wybrać coś bezpiecznego), a także okres karmienia piersią i ciąża.
Współczesna medycyna i kosmetologia potwierdzają, jak wyjątkowy i sprzyjający nam jest tlen. Nie bez powodu już w XVII wieku, jego odkrywca Michał Sędziwój nazwał go „pokarmem żywota” i „duchem świata”.