TOP 5: Skuteczne sposoby na walkę z pryszczami

skuteczne sposoby na pryszcze i niedoskonałości
Fot. Imaxtree

Syf. Pryszcz. Krosta. Wykwit. Wróg nr jeden. Jakkolwiek go nie nazwiesz, przywodzi nieprzyjemne wspomnienia dobrze znanej sytuacji. Wstajesz rano pełna/pełny nadziei na wspaniały dzień, wędrujesz do łazienki dziarskim krokiem (mimo niewyspania). Patrzysz w lustro i już prawie beztrosko uśmiechasz się do siebie na “dzień dobry” kiedy poraża Cię odstręczający widok “tego czegoś”, co przez noc bezprawnie osiedliło się na twojej twarzy. Krzyk, płacz, niedowierzanie, telefon do przyjaciela (z 911 może lekka przesada), a kiedy wreszcie opada kurz rozpaczy wstajesz z ziemi niczym wojownik na rzymskiej arenie i… atakujesz!

Oto nasze skuteczne, sprawdzone, domowe sposoby na walkę z wrogimi pryszczami, syfami, krostami, wykwitami. Jak mawiał Gajusz Juliusz Cezar: “Veni, vidi, vici”. 

Olej tamanu

Pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno orzechów z drzew tamanu (Calophyllum inophyllum) rosnących na terenie Indii i Madagaskaru. Ciemno-zielony, gęsty olej tamanu o drzewno-orzechowym zapachu jest niezwykle cennym źródłem kwasu oleinowego i linolowego. Ponadto posiada substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym, bakteriobójczym, a także łagodzącym, gojącym i regenerującym skórę.

Podstawowe składniki oleju tamanu stanowią kwas oleinowy oraz kwas linolowy. Łącznie składają się na 70% zawartości nierafinowanego oleju. Odpowiadają one za właściwości wygładzające, nawilżające, natłuszczające i regenerujące. Natomiast w kwestii ratowania naszej skóry przed niechcianymi syfami ratują nas dwie substancje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze charakterystyczne dla oleju tamanu – kwas kalofillowy i kallofilloidyna oraz kumaryna i fitosterole. Właśnie dlatego olej tamanu idealnie nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej, łojotokowej, skłonnej do wyprysków. Można go także stosować miejscowo w stanach zapalnych i niedoskonałościach dla każdego rodzaju skóry.

Wygładzające serum olejowe do twarzy dla cery z niedoskonałościami, Creamy, 79 zł

KUP

Olej tamanu może być stosowany na wiele sposobów. Po pierwsze jako gaśnica ratunkowa na zmiany zapalne w czystej, nierozcieńczonej postaci, czyli miejscowo pryszcze i krosty lub na większe powierzchnie dotknięte zmianami skórnymi. Jeśli jednak twoja skóra łaskawie nie zafundowała Ci poważnego pożaru, to wciąż możesz wprowadzić olej tamanu w formie profilaktyki. Jedna, dwie krople oleju tamanu dodane do kremu lub serum olejkowego zadziała prewencyjnie. Polecamy szczególnie teraz, w czasie noszenia znienawidzonych maseczek.

Na koniec warto wspomnieć, że olej tamanu może być z powodzeniem stosowany do olejowania włosów i skóry głowy, szczególnie dla osób zmagających się z łupieżem. 

Olejek z drzewa herbacianego 

To z nim Meghan Markle nigdy się nie rozstaje. To on stanowi sekret idealnej cery topmodelki Magdaleny Frąckowiak. Olejek z drzewa herbacianego. Pozyskiwany jest z rosnącego głównie w Australii i Nowej Zelandii drzewa o łacińskiej nazwie Melaleuca alternifolia. Aborygeni już kilkaset lat temu używali go do dezynfekcji, leczenia ran czy infekcji górnych dróg oddechowych.

Głównym związkiem aktywnym występującym w olejku z drzewa herbacianego jest 4-terpineol, który ma działanie antyseptyczne. Drugi związek występujący w olejku herbacianym to cyneol – działający pozytywnie szczególnie przy chorobach przeziębieniowych. Olejek z drzewa herbacianego ma niezwykłe właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Poza tym wspomaga gojenie ran i redukuje widoczność blizn oraz łagodzi swędzenie skóry np. po ukąszeniach owadów.

Olejek z drzewa herbacianego, Mokosh, 39,90 zł

KUP

Olejek z drzewa herbacianego jest olejkiem eterycznym, co znaczy, że jest bardzo skoncentrowaną substancją pełną składników aktywnych, które u niektórych mogą wywołać podrażnienie. Dlatego przygodę z olejkiem z drzewa herbacianego radzimy rozpocząć ostrożnie i z wyczuciem. Możesz zaaplikować go w małej ilości miejscowo na zmiany, krosty, niedoskonałości skórne lub dodać kilka kropel do toniku, kremu lub serum. W sezonie przeziębieniowym warto stosować inhalację (parówkę) z wykorzystaniem tea tree oil. Zadziała wewnętrznie na drogi oddechowe i zewnętrznie na skórę twarzy.

Wspomniana wcześniej modelka Magdalena Frąckowiak stosuje olejek z drzewa herbacianego w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej, w duecie z olejem jojoba, co wydaje się duetem iście doskonałym.

Duo Sept

Być może masz go już w domowej apteczce. Znany produkt do stosowania na skórę w przypadku skaleczeń, otarć, trudno gojących się ran, grzybicy, opryszczce, egzemach, liszaju, oparzeniach, odleżynach, łuszczycy, AZS. Ale to nie koniec listy supermocy Duo Sept. Formuła na bazie srebra i nadtlenku wodoru doskonale sprawdza się także miejscowo na zmiany ropne, pryszcze i niedoskonałości cery.

Najprościej mówiąc, srebro działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo (niestety pocieranie pryszcza srebrnym pierścionkiem nie przyniesie podobnych rezultatów ?). Jony srebra reagują z białkami naskórka tworząc w ten sposób nieprzenikalną dla bakterii i wirusów powłokę. Nadtlenek wodoru H2O2 utlenia toksyny, zabija bakterie i zatrzymuje wirusy. Duo Sept gasi stan zapalny skóry, odkaża, wspiera gojenie ran i przyspiesza produkcję nowych komórek skóry.

Płyn do pielęgnacji skóry z jonami srebra, DuoSept AG+, 54,99 zł

KUP

Potraktuj nim znienawidzonego syfa co najmniej 2 razy dziennie (a najlepiej co kilka godzin) i z dziką satysfakcją obserwuj jego szybką ewakuację z terytorium Twojego ciała. Yes, sir!

Pasta cynkowa z kwasem salicylowym

Ta niezwykle tania maść dostępna w każdej aptece zawiera dwóch super pogromców syfów: tlenek cynku i kwas salicylowy. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że cynk jest niezwykle ważnym pierwiastkiem w ludzkim organizmie, biorącym udział w wielu procesach wewnętrznych. Jego niedobór powoduje sporo problemów, jak np. spadek kondycji fizycznej, gorszą pamięć i koncentrację oraz… spadek libido. Tak więc w ramach dygresji apelujemy o dietę bogatą w cynk.

Ale miało być o syfach, więc wracamy do działania cynku na skórę. Tlenek cynku stosowany na skórę działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, wysuszająco i ściągająco na wypryski i zmiany trądzikowe. Wzbogacenie dawnej wersji pasty cynkowej kwasem salicylowym bardziej jeszcze wzmocniło jej przeciwtrądzikowe moce. Kwas salicylowy (BHA) przyspiesza proces gojenia się stanów zapalnych, zwęża ujścia gruczołów łojowych, oczyszcza pory skóry i zapobiega powstawaniu zaskórników. W duecie z wysuszającą pastą cynkową zapewnia kompleksowe działanie ściągające, przeciwzapalne wspierając procesy gojenia i osuszania zmian ropnych.

Pasta cynkowa z kwasem salicylowym, Hasco-Lek, 4,29 zł

KUP

Pamiętaj, aby stosować ją w małej ilości punkowo i pod żadnym pozorem nie stosować jej na rany otwarte, ostre stany zapalne skóry oraz na zdrową, czystą skórę, pozbawioną zmian. 

Mario Badescu Drying Lotion

Kochamy markę Mario Badescu za wiele doskonałych produktów, w tym za super pogromcę pryszczy, czyli Drying Lotion. Jego unikalna formuła powstała w oparciu o koktajl składników zwalczających trądzik: siarki, kwasu salicylowego, cynku, kalaminy i kamfory.

Siarka reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza wydzielanie sebum. Kalamina łagodzi swędzenie, a w duecie z cynkiem gasi stany zapalne skóry i działa bakteriobójczo. Działanie kwasu salicylowego i cynku znamy już doskonale z poprzedniego akapitu. Kamfora dezynfekuje i znieczula zmienione miejsca, przynosząc skórze długo oczekiwane ukojenie i ochłodę.

Tonik wysuszający, Drying Lotion, Mario Badescu, 85 zł

KUP

Najlepiej nałóż lotion wieczorem, kiedy podskórnie czujesz, że zbliża się atak armii syfów i idź słodko spać. Mario Badescu Drying Lotion przez noc zrobi robotę i z dużym prawdopodobieństwem skutecznie odeprze atak wroga. To działa, a w dodatku jest różowe. I love it.

Najczęściej czytane

Polecane artykuły