Podkład mineralny – instrukcja obsługi
Pokochałam kosmetyki mineralne ponad rok temu. Jednak wcześniej dość długo się im opierałam w obawie, że sobie nie poradzę z doborem i aplikacją. Dlatego specjalnie dla Was razem z profesjonalnymi makijażystkami przygotowałyśmy przewodnik po świecie podkładów mineralnych. Jakie są zalety podkładów mineralnych, jak je aplikować oraz jak dobrać? Na te i inne pytania odpowiedzą makijażystki i fanki makijażu naturalnego: Monika Harwas oraz Justyna Szczęsna.
Jakie są zalety podkładu mineralnego?
MONIKA HARWAS: Podkłady mineralne to najprostsza i najszybsza opcja przy codziennym makijażu. Lubię je za bezproblemową aplikację, łatwe budowanie krycia oraz naturalny wygląd na skórze. Na koniec dnia doceniam również szybki demakijaż 😉
Ich przewagą jest dla mnie krótki skład: tlenek cynku, dwutlenek tytanu, tlenek żelaza, czasem w towarzystwie miki. Ot, wszystko. Przekonuje mnie to, tak samo, jak wydajność produktów mineralnych. Podoba mi się również to, że producenci kosmetyków coraz uważniej wybierają opakowania: odchodzą od zbędnego plastiku, stawiają na refill. To ważny gest w kierunku planety i konsumenta. Doceniam taki świadomy kierunek.
JUSTYNA SZCZĘSNA: Podkład mineralny polecam szczególnie do cery z problemami skórnymi, ponieważ nie zapycha porów, a cynk wspaniale łagodzi wszelkie zmiany.
W pracy makijażystki idealnie sprawdza się w przykrywaniu blizn, z czym często sobie nie radzą podkłady płynne.
Jak dobrać idealny kolor podkładu mineralnego?
JUSTYNA SZCZĘSNA: Odcień podkładu mineralnego najlepiej dobrać, jeśli mamy taką możliwość, w sklepie stacjonarnym. Kiedy chciałam kupić pierwszy raz podkład mineralny, poszłam do butiku Annabelle Minerals i nie mówiąc, że jestem makijażystką, poprosiłam o pomoc w wyborze koloru i rodzaju podkładu. Obsługa była doskonale przygotowana i dzięki temu szybko wybrałam idealny odcień z gamy Golden.
Jeśli nie ma w pobliżu sklepu stacjonarnego, warto zamówić próbki wg zasady, że jeśli mamy odcień cery w tonacji żółtej lub oliwkowej to wtedy sprawdzi się podkład w ciepłych odcieniach. Z mojego doświadczenia wynika, że skóra dużo lepiej wygląda w cieplejszej tonacji, nawet jeśli jest bardzo jasna.
Dla cery wpadającej w różową tonację zaproponowałabym odcienie neutralne lub żółte. Skórę opaloną idealnie podkreślą odcienie również ciepłe w tonacji złota.
Przy cerze w tonacji neutralnej dobrze będzie współgrał podkład beżowy albo naturalny.
Jaką formułę podkładu mineralnego wybrać przy cerze tłustej i trądzikowej?
MONIKA HARWAS: Zaczęłabym tu od zdiagnozowania problemu: czy cera naprawdę jest tłusta, czy może odwodniona i przez to zaburzona jest produkcja sebum? Czy trądzik wynika z anomalii hormonalnych, czy np. z uszkodzenia bariery hydrolipidowej?
Przed zastosowaniem kosmetyków mineralnych pamiętajmy o tym, że skóra powinna być odpowiednio nawilżona i nawodniona. Z racji swojego składu pozbawionego wody, minerały mogą mieć tendencję do absorpcji sebum, potu, ale też wody z naskórka. O ile to pierwsze może nam wyraźnie pomóc przy skórze tłustej, o tyle przy cerze odwodnionej należałoby zachować ostrożność. Przy typowej tłustej i trądzikowej cerze minerały mogą realnie wpłynąć na zredukowanie stanów zapalnych. Polecałabym tu formuły matujące lub kryjące. Świetnym, punktowym rozwiązaniem na aktywne stany zapalne będą też mineralne korektory z zawartością antybakteryjnego tlenku cynku.
Mineralny podkład matujący, Annabelle Minerals, 44,90 zł
KUPMineralny podkład kryjący, Annabelle Minerals, 44,90 zł
KUPCzy podkłady mineralne nadają się dla skóry suchej?
JUSTYNA SZCZĘSNA: Według mnie podkład mineralny sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, również do suchej. Trzeba pamiętać, że wtedy bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry przed nałożeniem podkładu, czyli tonik i bogaty krem nawilżający. Nakładając podkład mineralny zaraz po nałożeniu kremu, osiągniemy trochę kremową konsystencję, która pięknie rozprowadza się na skórze, tworząc efekt glow, który bardzo lubię.
Przy cerze suchej polecam wybór podkładu rozświetlającego, który jest lekki i da nam efekt zdrowej, błyszczącej skóry.
Mineralny podkład rozświetlający, Annabelle Minerals, 44,90 zł
KUPJak aplikować podkład mineralny?
MONIKA HARWAS: Moja ulubiona metoda to hydrolat, serum i lekki krem nawilżający (najlepiej z SPF) nałożone przed aplikacją (należy tu pamiętać, że wszystkie produkty muszą się najpierw porządnie wchłonąć). Na odpowiednio przygotowanej skórze podkład mineralny rozprowadza się jak marzenie! Najczęściej używam pędzla kabuki, pozwala mi na stopniowanie krycia bez obawy, że nałożę zbyt dużo produktu na raz. Po aplikacji podkładu mineralnego lubię jeszcze raz spryskać twarz hydrolatem: ładnie utrwala makijaż i odświeża wygląd. Mam go ze sobą cały czas w torebce i często po niego sięgam w ciągu dnia.
JUSTYNA SZCZĘSNA: W pracy z każdym podkładem, w tym również mineralnym, najważniejsze jest przygotowanie skóry przed nałożeniem. Kluczowym krokiem, bardzo niedocenianym, jest aplikacja toniku. Uwielbiam te w sprayu, bo wtedy unikamy pocierania skóry wacikiem. Następnie serum lub krem w zależności od rodzaju skóry. Bardzo lubię efekt zdrowej błyszczącej skóry i nie lubię jej matowić. Jeśli ktoś lubi bardziej matową wersję, to wtedy polecam delikatnie przyłożyć do twarzy chusteczkę higieniczną, która zabierze nadmiar sebum lub użyć matującego podkładu mineralnego.
W celu odświeżenia makijażu mineralnego lubię zaaplikować mgiełkę lub wodę termalną w sprayu.
Więcej o tym jak dobrać podkład mineralny możesz przeczytać tu >>