Ocet w pielęgnacji włosów okiem eksperta
Każdy dzień zaczynam od szklanki wody z łyżeczką octu jabłkowego. Korzystam z niego także, robiąc dresingi do sałatek. Jako insulinooporna w mojej lodówce znajdziecie zawsze miksturę od dietetyczki z octem, zieloną herbatą i cynamonem, która pomaga mi w kontroli HOMA-IR. Myślałam, że wiem o nim dużo i umiem wykorzystać w pełni jego potencjał. Dzięki Lunie (@lunagrajewska) – fryzjerce z wieloletnim doświadczeniem odkryłam, że ocet kryje jednak przede mną jeszcze sporo tajemnic!
Specjalnie dla Was rozmawiałyśmy o tym, czy ocet jest dobry na włosy, jak go stosować i jakich efektów możecie się spodziewać. Luna zdradziła nam także swój przepis na idealną płukankę do włosów, która jest w jej rodzinie znana już od pokoleń.
Jak odkryłaś, że ocet działa na Twoich włosach cuda?
Płukankę z octu jabłkowego odkryła moja prababcia, która robiła ją mojej babci, a ta z kolei mojej mamie i tak tradycja doszła do mnie. Całe dzieciństwo mama płukała moje włosy octem. Potem na wiele lat o nim zapomniałam i przypomniałam sobie, kiedy zaczęłam pracować w branży fryzjerskiej.
Jak ocet działa na włosy?
Główną zaletą płukanki z octu, która daje jej taką skuteczność, to właściwości zakwaszające. Już jego niewielka ilość potrafi zamknąć łuskę włosa, a tym samym wygładzić go i nabłyszczyć. Dobrze domknięta łuska wpływa także na mniejsze wpłukiwanie koloru (przy włosach farbowanych). Włos będzie mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne, a puszenie i plątanie zostanie zminimalizowane. Płukanka z octu może zadba też o skórę głowy. Dzięki swoim właściwościom potrafi wyrównać pH, czyli pomóc naszej powłoce lipidowej. Sprawdzi się przy walce z łupieżem, czy nadmiernie przetłuszczającą się lub przesuszoną skórą głowy.
Jaki ocet do pielęgnacji włosów?
Najlepszym octem do przygotowania płukanki będzie ocet jabłkowy, który coraz częściej w dobrej jakości dostaniecie nawet w drogerii. Będzie najlepszy ze względu na składniki odżywcze, jakie posiada; potas, żelazo, magnez, wapń, krzem, witaminy z grupy B, witaminy A, C i E i wiele więcej.
Czy możemy do pielęgnacji włosów zastosować zwykły ocet?
Różnica między octem jabłkowym a spirytusowym polega głównie na tym, skąd ocet pochodzi. Ocet jabłkowy jest wytwarzany w procesie dwuetapowej fermentacji jabłek, ocet spirytusowy powstaje w wyniku utleniania alkoholu zbożowego. Zwykły ocet jest silniejszy od octu jabłkowego i może przesuszać włosy.
Jak stosować ocet na włosy?
Ocet jabłkowy w pielęgnacji włosów i skóry głowy możemy wykorzystać na trzy sposoby – robiąc z niego:
- płukankę,
- odżywkę,
- lub wcierkę.
Najbardziej lubię płukankę, bo jest szybka i działa jednocześnie na skórę głowy i włosy.
Jak przygotować idealną płukankę octową do włosów?
Mój przepis na płukankę octową: na pół litra wody (najlepiej filtrowanej) dodajemy jedną łyżkę octu jabłkowego (analogicznie – na litr wody, dodajemy dwie łyżki octu, etc.; ilość uzależniacie od gęstości i długości włosów).
Jak stosować płukankę octową: po dwukrotnym umyciu głowy szamponem nałóżcie maskę albo odżywkę. Po spłukaniu pielęgnacji wreszcie możecie użyć płukanki, którą po prostu spłukujemy skórę głowy i włosy. Następnie należy odsączyć włosy i można przejść do suszenia/stylizacji.
Jak często robić płukankę z octu jabłkowego: to sprawa indywidualna. Osoby z farbowanymi czy zniszczonymi włosami albo z problematyczną skórą głowy będą mogły jej używać częściej niż osoby, które mają naturalne włosy w dobrej kondycji.
Co z zapachem – czy włosy po zabiegu nie będą pachniały octem?
Tak, wilgotne włosy po płukance będą pachnieć octem. Na szczęście większość zapachu wyparuje przy suszeniu. Jeśli używacie produktów do stylizacji, to szanse na nieprzyjemny zapach są minimalne.
Czy ocet może wysuszać włosy?
Płukanka z octu jabłkowego użyta według zaleceń nie będzie wysuszała włosów, wręcz przeciwnie. Płukanka domknie łuskę włosa, dzięki czemu użyta wcześniej pielęgnacja będzie miała szansę lepiej działać i dłużej się utrzymywać we włosach. Do tego ocet nabłyszczy włosy i sprawi, że będą się mniej plątać.
Czy ocet może rozjaśnia włosy?
Płukanka z octu jabłkowego nie rozjaśni Waszych włosów. Nie ma takich właściwości. Wręcz może chronić przed naturalnym rozjaśnianiem się włosów na słońcu. Jednak płukanka z octu jabłkowego nie zastąpi nigdy kosmetyków z filtrami UV.
Jak chronić włosy przed słońcem przeczytacie tutaj >>
Czy ocet może wypłukać koloryzację?
Płukanka z octu nie wypłucze koloru ani żadnej pielęgnacji. Będzie działała na ich korzyść. Jak już wspomniałam, płukanka domyka łuskę włosa, dzięki czemu kolor będzie trzymał się lepiej.
Wspomniałaś, że płukanka octowa może pomóc w walce z łupieżem i przy przetłuszczających się włosach. A czy ocet pomoże także przy wypadających włosach?
Ocet jabłkowy dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym i właściwościom antybakteryjnym potrafi: zmniejszyć przetłuszczanie się skóry głowy, pomóc w walce z łupieżem (i innymi drożdżakami) i tym samym pomóc w walce z nadmiernym wypadaniem włosów.
Czy można go stosować niezależnie od typu włosów?
Płukankę z octu jabłkowego możemy używać niezależnie od rodzaju czy kondycji włosów. Pomoże w pielęgnacji zarówno kręconych, jak i prostych włosów. Pomoże przy włosach farbowanych i naturalnych.
Jednak pamiętajcie o tym, że płukanka z octu jabłkowego nie zastąpi pełnej pielęgnacji. Zawsze należy umyć głowę dwa razy szamponem dobranym do potrzeb skóry głowy, potem nałożyć maskę /odżywkę dobraną do potrzeb włosów i dopiero po takiej pielęgnacji warto zrobić płukankę z octu jabłkowego.
Dziękuję za rozmowę. A teraz lecę przenieść ocet z kuchni do łazienki!
Nasza ekspertka o sobie:
Cześć, jestem Luna, mam 29 lat. Fryzjerką jestem z wyboru, moja przygoda zaczęła się 6 lat temu, kiedy wszystko postawiłam na jedną kartę. I jak czas pokazał, była to najlepsza decyzja. Dzisiaj oprócz pracy na salonie Hairmate, pracuję też na planach zdjęciowych. Za największy sukces w mojej pracy uważam słowa zwrotne od moich klientek. Bo jak się okazuje, nowe włosy mogą być też początkiem nowego życia. Kocham naturalne koloryzacje i naturalną pielęgnację włosów. Często opowiadam o historii fryzjerstwa i o tym, co znaczą dla nas włosy. Poza pracą najwięcej czasu spędzam w podróży, robiąc acroyogę lub z moim psem Salvadorem i to kocham do szaleństwa.