Trądzik: wersja tylko dla dorosłych

pielęgnacja dorosłej cery trądzikowej
Fot. Imaxtree

Brzmi bardzo pikantnie, ale kto zmaga się z dorosłym trądzikiem – wie, że jest to temat mocno problematyczny. Co robić, gdy twój dowód osobisty wymaga już wymiany, a cera nadal płata figle, jak w dniu dyskoteki szkolnej? Może być też tak, że twoja skóra nigdy nie sprawiała większych problemów i słowo „trądzik” aż do 25-go roku życia przydawało ci się jedynie do gry w Scrabble (to minimum 13 punktów!), aż tu nagle…

Trądzik może pojawić się w wyniku zmiany trybu życia, po odstawieniu kuracji hormonalnej lub w wyniku złej pielęgnacji (w tym jej braku). We wszystkich źródłach, do jakich dotarłam, jako jego przyczynę zawsze wymieniany jest też STRES, co – nomen omen – zestresowało mnie jeszcze bardziej. 

Jak sobie radzić z trądzikiem dorosłych, czym się różni od nastoletniego i jakich kosmetyków używać? O tym rozmawiam ze specjalistką.

Dermatolog dr Ivana Stanković z kliniki Dermea – lekarz medycyny, specjalista dermatolog-wenerolog. Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD). Od wielu lat pogłębia swoje doświadczenie w zakresie laseroterapii i leczenia chorób skóry, chorób przenoszonych drogą płciową oraz dermatologii estetycznej. Prywatnie – mama dwóch wspaniałych córek, wielbicielka Nowego Jorku, dumna ze swoich bałkańskich korzeni.

Czy jeśli moja cera nie sprawiała problemów, gdy byłam nastolatką, to jest szansa, że temat trądziku dorosłych też mnie ominie?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzisz, jaką pielęgnację stosujesz i co jesz.

Ze mną akurat trądzik jest na różnym poziome zażyłości nieprzerwanie od 12 roku życia. Czy trądzik dorosłych jest tym samym, co trądzik młodzieńczy? 

Są dwie opcje. Albo właśnie mamy do czynienia z przedłużeniem trądziku młodzieńczego, czyli zmiany nie ustępują i ciągną się z wiekiem. Albo druga opcja, czyli sytuacja, kiedy zmiany trądzikowe pojawiają się po raz pierwszy po 25 roku życia u osób, które w okresie nastoletnim nie cierpiały na trądzik.

Jakie są przyczyny trądziku u osób dorosłych? 

Takie same jak w przypadku trądziku młodzieńczego, czyli głównie jest to wzrost poziomu stężenia androgenów we krwi (niepatologiczny) i zaburzenia rogowacenia w obrębie aparatu mieszkowo-łojowego, ale wywołane przede wszystkim przez czynniki środowiskowe: przewlekły, stały stres, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenia środowiska.

Jak możemy skutecznie walczyć z trądzikiem w wieku dorosłym? 

Trądzik ten (tak jak trądzik młodzieńczy) jest chorobą przewlekłą, nawracającą. Wymaga terapii, często zarówno miejscowej, jak i ogólnej. Czasem potrzebne są również zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej. 

Leczeniem tej choroby zajmuje się lekarz dermatolog – nie kosmetyczka, nie kosmetolog i nie lekarz medycyny estetycznej. 

Niezmiernie ważna jest właściwie dobrana pielęgnacja. Tym również zajmuje się dermatolog.

Czy taka terapia zawsze prowadzi do antybiotykoterapii? Może można jej jakoś uniknąć?  

Zaczynamy zazwyczaj od terapii miejscowej, która w 60% przypadków wystarcza. 

Kiedy jednak zawodzi albo kiedy występuje przewaga zmian zapalnych (grudek i krostek), konieczna jest terapia ogólna, a lekiem pierwszego rzutu jest antybiotyk (często tetracyklina lub jej pochodne).

Jakie należy stosować codzienne rytuały pielęgnacyjne, aby odpowiednio dbać o dorosłą cerę trądzikową?  

Oczyszczanie, nawilżanie (ekstremalnie ważne) oraz terapia dopasowana od zmian skórnych. Często zalecamy indywidualnie dobrane peelingi medyczne. 

Unikamy domowych rytuałów peelingujących i maseczek. Stosujemy ścisły reżim dermatologiczny. Nie należy zapominać, że trądzik dorosłych to choroba.

A czy możemy używać kosmetyków dla nastolatków?

Nie polecam. W trądziku osób dorosłych dochodzi do dramatycznego uszkodzenia naszej bariery naskórkowej. Przy leczeniu bardzo dużą uwagę zwracamy na jej odbudowę, a tego nie osiągniemy kosmetykami dla nastolatków. Konieczne są emolienty dobierane indywidualnie przez dermatologa.

Jaką dietę należy stosować, aby miała ona korzystny wpływ na naszą cerę? Czy jest coś, co powinniśmy wyeliminować?

Niewskazana jest dieta bogata w produkty z wysokim indeksem glikemicznym, cukry proste, fast foody, dieta wysokobiałkowa oraz bogata w mleko krowie. Ale dieta nie zawsze będzie miała wpływ na zaostrzenie zmian trądzikowych i nie jest to sprawa pierwszorzędna.

Czytałam, że przy walce z trądzikiem istotne jest „unikanie stresu” – wiadomo, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jakieś „złote rady”? Cokolwiek!

Ha, ha… Trądzik osób dorosłych występuje głównie u kobiet mieszkających w dużych miastach, narażonych na stały stres, aktywnych zawodowo, żyjących w pośpiechu. Każdej swojej pacjentce zalecam wizytę u psychologa, jogę oraz trochę więcej egoizmu.

To ja na koniec egoistycznie zapytam – jakie produkty do pielęgnacji może pani polecić? Wiadomo, że temat jest mocno indywidualny, ale zależy nam na rekomendacji eksperta. Obecnie, w gąszczu sponsorowanych propozycji i reklam, ciężko samemu znaleźć coś, co nam naprawdę pomoże. 

Zawsze warto sięgać po preparaty do skory wrażliwej (emolienty), które w połączeniu z terapią dermatologiczną pomogą odbudować barierę naskórkową. 

Warto szukać wśród poniższych marek: 

do 50 PLN: 

Micelarna pianka do mycia twarzy, Iwostin, 28,99 zł

KUP

Odnawiający krem zawierający miedź i cynk, Uriage, 30,60 zł

KUP

Krem do twarzy i ciała Cicalfate+, Avene, 50,80 zł

KUP

Oczyszczający żel do mycia, Cerave, 40,59 zł

KUP

do 100 zł:

Prebiotyczny fluid nawilżający zmniejszający nadwrażliwość skóry Toleriane Sensitive, La Roche-Posay, 81,30 zł

KUP

„na bogato” 

Delikatne serum na noc z retinolem, Medik8, 480 zł

KUP

w wersji bardzo premium:

Rewitalizujący krem na noc Re-Plasty Age Recovery, Helena Rubinstein, 1459 zł

KUP

Najczęściej czytane