Zielnik pielęgnacyjny cz. 1 – rośliny w kosmetykach
Kosmetyki do pielęgnacji pełne są ekstraktów i składników roślinnych, które obiecują nam złote góry i niesamowite działanie. Sprawa nie jest tak prosta – nie każdy ekstrakt ma uchwytne działanie, dużo zależy też od jakości surowca. Są jednak takie rośliny, które wykorzystywane są częściej niż inne. Na takich wyjątkowych botanicznych składnikach skupimy się w tej serii. Zapraszam!
Wąkrotka azjatycka (Centella Asiatica)
Co to wąkrotka azjatycka? To jeden ze składników, które zawdzięczamy koreańskiej pielęgnacji. Jest wykorzystywana w postaci ekstraktów, kultur komórkowych czy izolowanych związków odpowiedzialnych za jej łagodzące działanie (Madekasozyd, kwas azjatykowy czy Azjatykozyd). Głównie używana w łagodzących produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej czy podrażnionej. Dobra przy pielęgnacji retinoidowej czy produktach po goleniu. Ja najbardziej lubię jako dodatek w bardziej rozbudowanych formulacjach.
Moje ulubione produkty:
Midnight Blue Calming Cream, Klairs – krem o pięknej, błękitnej barwie. Łagodzi z pomocą wąkrotki, peptydów i lekkiej, żelowej formuły. Ma też ceramidy i spory potencjał nawilżający.
Multi Nutrient&Dioic Cream, Allies Of Skin – dość drogi, ale napakowany ciekawymi składnikami lekki krem na dzień. 14 antyoksydantów, kwas diojowy, ceramidy, wąkrotka w postaci kultur komórkowych… Z czasem powoduje poprawę odżywienia i ogólnego stanu skóry.
Lukrecja (Glycyrrhiza Glabra)
Wyciąg z lukrecji jest źródłem flawonoidów, które są inhibitorami tyrozynazy – enzymu, który bierze udział w syntezie melaniny. Dzięki temu działa na proces powstawania przebarwień brązowych. Nie jest to najmocniejszy składnik na przebrawienia, ale dobrze mieć go w swoim arsenale. Często używany jako składnik dodatkowy w serach i kremach na przebarwienia, ale ja bardzo lubię go w produktach kwasowych – dzięki temu działamy na przebarwienia podwójnie
Warto sprawdzić:
Heroine Toner, PSA SKIN – toner kwasowy o łagodnym połączeniu kwasów mlekowego i migdałowego (6%) z lukrecją i substancjami łagodzącymi (jak np. wyżej wspomniana wąkrotka!). Bardzo delikatny i widocznie działający
Zielona herbata (Camellia Sinensis)
Źródło antyoksydantów, polifenoli i ECGC. Zielona herbata działa przeciwzapalnie i wspomaga procesy naprawcze skóry. Jakość ekstraktu ma tutaj bezpośrednie przełożenie na zawartość i stężenie czynnych substancji – jeśli patrzymy na produkt, który szczyci się zieloną herbatą, warto aby były to wysokiej jakości ekstrakty lub izolowany ECGC.
Warte uwagi:
Tea Shot, Zelens – nie tylko zielona herbata, ale i kombucha, matcha, biała i czarna herbata, rooibos, ECGC, ale i olejek z zielonej herbaty. Używam rano na serum z witaminą C w miejsce kremu – dzięki sporemu dodatkowi humektantów i emolientów jest zaskakująco nawilżające.
Fundamental Watery Oil Drop, Klairs – serum o wadze olejku bez dodatku olejów. Wiem, dziwne. Osiągnięto to przez unikatową kompozycję emolientów. Zawiera też koreański napar z zielonej herbaty. Bardzo przyjemne i intensywnie odżywcze.