Olejki do twarzy – krótka instrukcja obłsugi

olejki rozświetlające red earth

Olejek do twarzy (i nie tylko!) w kosmetyce przeżywa aktualnie swój szczyt popularności. Kuszą naturalnym składem, pięknym zapachem i obietnicą cudownej skóry. Bez względu na to, czy dałaś się ponieść już temu szaleństwu, czy też z wielką dozą niepewności dopiero podchodzisz do tego tematu, warto zadać sobie trzy pytania: co wybrać? jak stosować? i dlaczego warto?

Dlaczego olejki to dobry pomysł?

Najlepsze, co dała natura, w skoncentrowanej formie – czy może być coś piękniejszego? Trzeba tylko wiedzieć jaki olejek do twarzy wybrać i jak go używać. A więc olejki:

  • swoim składem przypominają naturalny płaszcz lipidowy skóry i dlatego też są tak dobrze przyswajane,
  • są pozbawione szkodliwych substancji,
  • wnikają w jej głębokie warstwy,
  • dostarczają substancji odżywczych,
  • dbają o nawilżenie skóry,
  • wygładzają zmarszczki,
  • likwidują zaczerwienienia,
  • dzięki zawartości antyoksydantów, walczą o młodość naszej skóry,
  • wspomagają regenerację,
  • posiadają właściwości łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne,
  • stanowią też ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Sporo plusów, prawda?

Wbrew wszystkim anty-olejkowym informacjom, warto je stosować i włączyć (lub włączać) do swojej pielęgnacji. Olejki do twarzy nie są wrogami naszej skóry, o ile wiemy, jak je stosować. Ale to tak, jak z każdym innym kosmetykiem.

Jak stosować olejki do twarzy?

Kolejność i sposób nakładania olejku na twarz jest niezwykle istotna. Można wręcz powiedzieć, że od tego zależy, czy pomagamy naszej skórze czy jej szkodzimy. Ale zacznijmy od początku.

  1. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy, na skórę spryskaną wodą termalną, mgiełką lub hydrolatem LUB po prostu wilgotną od wody, przystępujemy do aplikacji serum.
  2. Po aplikacji serum – wszystko w zależności od potrzeb skóry i typu olejku. Lepiej nie nadużywać ilości produktów i ilości kroków w codziennej pielęgnacji, bo co za dużo to też niekoniecznie zawsze zdrowo. Możecie natomiast stosować je wymiennie, tak by ich działanie się wspierało.
  3. Lżejsze olejki, które nie robią tzw. okluzji (film zabezpieczający skórę) i łatwo się wchłaniają, lepiej nakładać w kolejności: serum – olejek – krem.
  4. Jeśli olejki są tłustsze, np. olej jojoba, raczej w kolejności: serum – krem – olejek (lub kropla olejku do kremu). Najczęściej stosowaną kolejnością jest: serum – krem – olejek. Dyktowane jest to tradycyjnym schematem od najlżejszego do najcięższego. Tak też jest prawidłowo. Jednak nie zawsze łączenie na raz tylu mocno skoncentrowanych, jeśli chodzi o składy, kosmetyków jest potrzebne.

Schemat i ilość produktów dopasowujcie zawsze do aktualnych potrzeb skóry – nie do panujących trendów na Instagramie.

Ważne, by zapamiętać: olejek do twarzy nakładamy zawsze na wilgotną skórę.

Przy aplikacji masujmy lekko twarz. Dostarczy nam to odrobiny relaksu i poprawimy w ten sposób krążenie krwi, co przy odpowiedniej regularności, znakomicie wpływa na kondycję skóry.

Ile kropel? Nie za wiele – olejki do twarzy to kosmetyki o dość silnie skoncentrowanych składnikach. 1-3 krople w zupełności wystarczą.

Zastanawiasz się pewnie, czy nie wystarczyłoby nałożyć olejku na suchą skórę, aby przyspieszyć i ułatwić cały proces. Otóż nie! To droga na skróty, która tylko szkodzi cerze. Skóra po jakimś czasie nie tylko staje się podrażniona, zaczerwieniona i nieszczęśliwa, ale stopniowo się wysusza. Dlaczego? Olejki nie mają funkcji stricte nawilżania skóry. Tworzą warstwę, która zatrzymuje wodę w skórze. Dlatego też kolejność jest tu niesamowicie istotna.

Jaki olejek do twarzy wybrać?

Nie każdy olejek polubi się z twoją skórą, dlatego ważne jest, aby mądrze dokonać wyboru.

Najwięcej substancji odżywczych dla naszej skóry posiadają olejki tłoczone na zimno i nierafinowane. To istne bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które niezwykle efektywnie wpływają na poprawę stanu skóry. Regulują produkcję sebum, łagodzą podrażnienia i ujędrniają. Źle dobrany olejek do twarzy z kolei może zatykać pory i doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Olejki dla cery tłustej

Jeśli w twojej głowie pojawiła się myśl, po co nakładać olej na i tak już tłustą skórę, to daj temu pomysłowi szansę. Nadmierne wysuszanie cery prowadzi do jeszcze większej produkcji sebum, zatem olejki do twarzy są w stanie unormować jego wydzielanie. Ważne jest jednak, aby wybierać te o lekkiej formule, które łatwo się wchłaniają.

Najlepiej sprawdzą się tu olejki, które łagodzą, regulują wydzielanie sebum, a przy tym nie zapychają porów: arganowy, z pestek opuncji figowej, z zielonej kawy, konopi, dzikiej róży, z pestek winogron. 

Olej konopny, Mohani, 24,90 zł

KUP

Olej arganowy, The Ordinary, 30 zł

KUP

Olej z opuncji figowej, Creamy, 69 zł

KUP

Olejki dla skóry suchej

Olejki dla suchej skóry mają zbawienne działanie. Walczą z nadmiernym ściągnięciem, podrażnieniami i pierwszymi oznakami starzenia. Najlepiej sprawdzą się te o bogatej formule, które wnikają w głębokie warstwy skóry i rozprawiają się ze zmarszczkami. Poza tym zostawiają na skórze delikatną warstwę filmu, który zapobiega odwadnianiu.

Najlepiej sprawdzą się tutaj: olej z nasion chia, marula, makadamia, z kiełków pszenicy, z pestek malin.

Organiczny olej z nasion Chia, The Ordinary, 34 zł

KUP

Olej Marula, Creamy, 89 zł

KUP

Harmony First. Organiczna kuracja olejkowa do twarzy, Oio Lab, 189,90 zł

KUP

Olej Macadamia, Nanoil, 39,90 zł

KUP

Olej malinowy, Ministerstwo Dobrego Mydła, 25 zł

KUP

Olejki dla skóry wrażliwej i mieszanej

Jeśli Twoja skóra łatwo ulega podrażnieniom, pamiętaj, że nie wszystkie kosmetyki prosto z natury, będą dla niej łaskawe. Duża zawartość olejków eterycznych może uczulać, dlatego najlepiej stosować jak najbardziej neutralne produkty.

Idealnie sprawdzi się np. skwalan, ponieważ jest on naturalnym składnikiem gospodarki lipidowej skóry.

Skwalan z trzciny cukrowej, Indeed Labs, 99,90 zł

KUP

Tak samo łagodny jest olejek arganowy do twarzy. Jego delikatne działanie sprawia, że może być stosowany nawet przez osoby skłonne do atopowego zapalenia skóry.

Olej arganowy, Mokosh, 65 zł

KUP

Pogromcy wyprysków

Olejki to również sprzymierzeńcy w walce ze stanami zapalnymi. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i przeciwtrądzikowym, zwalczają wypryski i przyspieszają gojenie skóry. Najlepiej aplikować je punktowo na zmiany skórne lub dodawać kroplę do kremu.

Olejek z drzewa herbacianego, 39,90 zł

KUP

Olej z tamanu, Creamy, 29 zł

KUP

Olejki do twarzy są najlepszym przykładem na to, że warto czerpać z natury pełnymi garściami. Wystarczy stosować się do pewnych „zasad” i dobrać odpowiedni produkt do swojej pielęgnacji, aby odkryć jego zbawienne działanie dla naszej skóry.

Najczęściej czytane

Polecane artykuły