Trądzik u dorosłych mężczyzn – jak sobie z nim poradzić?

Fot. Imaxtree

Trądzik nie jest tylko chorobą osób nastoletnich, dotyka także osoby starsze, a nawet może zacząć się w późniejszym wieku. Jest jedną z chorób skóry, które najbardziej wpływają na pogorszenie jakości życia i stanu zdrowia psychicznego. Jak radzić sobie z tą chorobą skóry? Postaram się Wam przybliżyć najważniejsze kroki.

Skąd bierze się trądzik?

Nie ma na to łatwej odpowiedzi. Skóra jest bardzo skomplikowanym organem, którego funkcjonowanie może zostać zaburzone na wielu etapach. Procesy, które powodują trądzik, mają wspólny efekt – prowadzą do zablokowania gruczołów łojowych, co z kolei skutkuje wykwitami o charakterze krost czy zaskórników, a nawet nadkażeniami bakteryjnymi, które mogą nasilać stan zapalny. Wśród przyczyn trądziku wymienia się nadprodukcję sebum, kolonizację niektórymi gatunkami patogennych bakterii czy zatkanie mieszków włosowych. Jest także cała lista możliwych czynników zaostrzających trądzik – dieta bogata w nabiał, palenie papierosów czy niektóre leki to tylko kilka z nich.

Co zrobić, gdy podejrzewa się u siebie trądzik?

Umówić się na wizytę u dermatologa. Trądzik to w końcu choroba skóry. Dermatolodzy nie tylko diagnozują i różnicują postaci trądziku dorosłych, ale dysponują też całym arsenałem leków, na przykład nadtlenku benzoilu, antybiotyków czy retinoidów. U lekarza można dowiedzieć się wszystkiego na temat swojej choroby – jakie wprowadzić zmiany w stylu życia, które mogą przyczynić się do poprawy kontroli zmian skórnych, jak poprawnie przyjmować leki miejscowe czy doustne. Są oczywiście też leki, które można dostać bez recepty, ale nawet je lepiej przyjmować pod kontrolą dermatologa – pamiętajmy, że żaden lek nie jest obojętny dla naszego organizmu. Dermatolodzy mają także do dyspozycji szereg zabiegów i kuracji na blizny potrądzikowe, które bywają skutkiem trądziku młodzieńczego i niestety często nie jest łatwo się ich pozbyć.

Czy skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji?

Tak, zdecydowanie. Często można usłyszeć, że trądzik bierze się ze złej higieny – to nie jest prawda. Częste mycie agresywnymi produktami, po których skóra aż ‘skrzypi’ powoduje dalsze uszkodzenie bariery lipidowej, która w trądziku powinna być wspierana i traktowana bardzo delikatnie. Mycie dwa razy dziennie delikatnymi preparatami, które jednocześnie oczyszczą skórę jest wystarczające. Stosowanie wysuszających toników znanych z półki dla młodzieży też nie jest dobrym pomysłem, nawet dla grupy docelowej tychże produktów. Duże znaczenie ma także stosowanie odpowiedniej fotoprotekcji – i tak powinniśmy ją stosować codziennie, a niektóre lekarstwa na trądzik zwiększają podatność skóry na działanie promieniowania UV. Więcej o ochronie przeciwsłonecznej dowiecie się TU.

Składnikami o potwierdzonym działaniu w trądziku są kwas azelainowy i kwas salicylowy. Wszelkie kosmetyki najlepiej włączać bardzo powoli, obserwując reakcję skóry i uważając na ewentualne podrażnienia czy zaostrzenia zmian skórnych. Produkty z nimi można także stosować na ciało, gdzie trądzik też potrafi się pojawić, szczególnie na plecach. W celu samodzielnego researchu warto spojrzeć na strony American Academy Of Dermatology oraz Medycyny Praktycznej, na których podane są rzetelne informacje w przystępnej dla pacjentów formie.

Źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047

https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/acne-causes

Najczęściej czytane

Polecane artykuły