Sleeping Beauty, czyli przepis na dobry sen i jeszcze lepszy poranek

Fot. Imaxtree

Powiedzenie „sen to najlepszy kosmetyk” jest 100% prawdą. Przekonujemy się o tym boleśnie po każdej zarwanej nocy, kiedy budzimy się z podpuchniętymi oczami i szarą, ziemistą cerą. Odpowiednia ilość snu to – jak każdy wie – te czasem trudne do osiągnięcia 7-8 godzin. Co wtedy zyskujemy? Świeże spojrzenie i dobrze ukrwioną skórę. Dzięki temu, że organizm miał czas na produkcję kolagenu, także jędrną skórę. Melatonina ma działanie antyoksydacyjne. Ten „hormon ciemności” reguluje nasz sen i wspomaga neutralizację wolnych rodników. 

Skin Study Center, Case Western Reserve University

Brak snu ma znaczny wpływ na procesy starzenia się skóry oraz znacznie osłabia barierę ochronną naskórka.

Jaki jest harmonogram naszego sennego SPA? 

Dla regeneracji skóry najistotniejszy jest sen pomiędzy 23:00 a 2-3 rano. Tzw. złota godzina pomiędzy 00:00-1:00, to moment, kiedy w organizmie pojawia się hormon wzrostu. Dzięki niemu tkanki dzielą się nawet do dziesięciu razy szybciej niż w ciągu dnia! 

Między 00:00 a 2:00 nasz organizm usuwa przez skórę toksyny. W okolicy 2:00-3:00 w nocy, skóra wchłania składniki aktywne i pracuje nad wzmocnieniem włókien elastyny. Od 7:00 działanie nocnego SPA jest wyciszane.

Spanie 5 godzin na dobę to ryzyko dwa razy większej ilości zmarszczek niż w przypadku 7 godzin snu!

Czysta sprawa: demakijaż 

Oczyszczenie twarzy z kosmetyków i zanieczyszczeń nagromadzonych przez cały dzień jest kluczowym elementem wieczornej pielęgnacji! Nie tylko przygotowujecie w ten sposób skórę do przyjęcia wszystkiego, co najlepsze z pielęgnacji, ale działacie prewencyjnie: przeciwko zmarszczkom i podrażnieniom. Oczyszczona skóra ma szansę na oddech i regenerację. 

Wygładzający olejek do demakijażu, Clochee, 95 zł

KUP

Delikatna emulsja do mycia twarzy, Ph.Doctor, 59 zł

KUP

Ja Cię regeneruję, a Ty śpisz: krem na noc 

Kremy na noc zazwyczaj mają bogatszą formułę i cięższą konsystencję niż ich „dzienne” odpowiedniki. Mają one głównie wspierać regenerację i nie muszą się przejmować tym, czy odpowiednio współgrają z makijażem i czy ochronią nas przed słońcem. Zazwyczaj ich składy są bogatsze, np. na bazie olejów. Jeżeli Wasza skóra jest sucha i odwodniona dobrze sprawdzi się intensywnie odżywczy krem o bogatej konsystencji, który stworzy w nocy efekt „drugiej skóry”. Rano obudzicie się z odżywioną, miękką i promienną skórą.

Krem do twarzy na noc z ochroną lipidową Repair By Night, Veoli Botanica, 99 zł

KUP

Ty nieaktywna_y, a składniki aktywne

Niektóre składniki, które świetnie działają na naszą skórę, powinniśmy stosować właśnie tylko wieczorem. Mogą one działać fototoksyczne i fotoalergiczne lub uwrażliwiać, dlatego nie możemy ich stosować przed wyjściem na słońce. Za to stosując je przed snem, skorzystamy ze wszystkiego, co w nich najlepsze. 

RETINOL

Przy działaniu przeciwstarzeniowym, absolutnie niezbędna w pielęgnacji jest witamina A (kwas retinowy). Jest to jeden z najskuteczniejszych składników, z jakiego możemy obecnie skorzystać. Wykazuje ona także pozytywne działanie w walce z niektórymi odmianami trądziku. Więc jako 33-latka ciągle zmagająca się z wypryskami, a już przeciwdziałająca pierwszym zmarszczkom, nie wyobrażam sobie bez niej życia.

W kosmetykach spotkamy ją zazwyczaj w formie retinolu lub aldehydu retinowowego (który działa nawet 11 razy szybciej niż retinol!). Warto więc mądrze wybierać produkty z tym składnikiem, bo jest to substancja aktywna, która wymaga odpowiednich kompetencji w stabilizacji i dobrze dobranych składników komplementarnych, które zintensyfikują korzystne działanie produktu. 

Ważne – retinol wbrew obiegowym opiniom, nie jest fototoksyczny. Używamy go jednak tylko i wyłącznie na noc, ponieważ pod wpływem światła może być niestabilny, a sama witamina A uwrażliwia skórę na słońce. Zatem podczas kuracji retinolem konieczna jest ochrona słoneczna na dzień, ale umówmy się – jest nam ona zawsze niezbędna! 

Serum na noc z aldehydem retinowym Crystal Retinal 1, Medik8, 202 zł

KUP

KWASY

Noc to także doskonały moment na korzystanie z dobroczynnego działania kwasów. Przez cały rok możemy spokojnie używać przed snem kremów oraz toników z kwasami. Mocniejsze produkty zostawmy sobie lepiej na sezon zimowy. Pamiętajmy także o stopniowym wprowadzaniu ich do pielęgnacji, wybierajmy na start te o mniejszym stężeniu.

Złuszczający lotion do skóry tłustej P50, Biologique Recherche

KUP


Ulubieńcem mojej skóry jest kwas mlekowy, który jest jednym z najłagodniejszych kwasów AHA. Usuwa martwe komórki naskórka i zwiększa ilość Naturalnych Czynników Nawilżających (NMF). Polubiłam go za to, że wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwstarzeniowe i reguluje pH.

Stosując na noc peeling z kwasem mlekowym rano budzę się z miękką i nawilżoną skórą, bez przykrych niespodzianek.

Kwas mlekowy zwiększa wrażliwość skóry na słońce, dlatego ochrona przeciwsłoneczna z wysokim filtrem w roli głównej to must have. Dodatkowo warto ograniczyć ekspozycję na słońce podczas jego stosowania.

Peeling z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym, The Ordinary, 29 zł

KUP

Oczy szeroko za… kremowane

Skóra pod oczami jest zazwyczaj cienka i delikatna. Szybko widzimy na niej oznaki zmęczenia, przesuszenie i pojawiające się zmarszczki. To właśnie tu widzimy pierwsze sygnały po gorszej nocy.

Dlatego należy dbać o nią ze szczególną uwagą. Warto ostrożnie wybierać produkty do jej pielęgnacji, aby były odpowiednie nie tylko dla delikatnej tu skóry, ale także, by nie podrażniały oka. Szczypanie i łzawienie, to efekt źle dobranego produktu, który zapewne nie ma atestu okulistycznego. 

Krem pod oczy warto mieć na podorędziu już pod ukończeniu 20-go roku życia, ale po 30-tce dobrze, żeby został już naszym najlepszym przyjacielem.

Koncentrat pod oczy niwelujący oznaki starzenia Age-Delay, D’Alchemy, 159 zł

KUP

Maseczki na dobrą całą noc

Cud-produktem na noc jest maseczka do twarzy overnight, którą nakładamy przed snem, a rano cieszymy się jej efektami. Idealne rozwiązanie dla zabieganych osób, które nie mają czasu w ciągu dnia na domowe spa. Po przebudzeniu skóra jest promienna, wypoczęta i wygląda naprawdę zdrowo. 

Nawilżająca maseczka na noc Moisture Surge™, Clinique, 145 zł

KUP

Nocna „leniwa” pielęgnacja może dotyczyć nie tylko skóry twarzy, ale także ust i włosów! 

Przy regularnym stosowaniu maseczek do ust na noc możemy liczyć na to, że w ciągu dnia balsamy będą nam niemalże niepotrzebne. Serio! 

Całonocna maseczka na usta Miód i Jagoda, Prreti, 17,99 zł

KUP

Sen to także moment, kiedy możemy zadbać kondycję włosów, nie przerywając naszego błogiego wypoczynku. Maskę nakładamy na suche włosy i zabezpieczamy je czepkiem materiałowym. Rano myjemy włosy szamponem i cieszymy się zdrowymi, odżywionymi, wygładzonymi włosami. Ważne: rodzaj maseczki dobieramy do typu włosów

Całonocna odżywka do włosów Sleeping Beauty, Anwen, 3,99 zł

KUP

Sen nie o, a W luksusie 

Jeżeli chcecie wejść na wyższy poziom nie tylko pielęgnacji, ale także dopieszczenia i wygody – sięgnijcie po akcesoria do spania z jedwabiu

Najszybciej efekty widać na włosach. Spanie na/w jedwabiu zmniejsza tracie włosów. Rano są one mniej splątane, gładsze i bardziej lśniące. W dłuższej perspektywie zauważycie mniej uszkodzeń mechanicznych – możemy liczyć na mniejsze kruszenie i rozdwajanie końcówek. Poszewka lub czepek z jedwabiu będą szczególnym wybawieniem dla osób z kręconymi włosami, które potrafią być wyjątkowo trudne do ujarzmienia. 

Jedwabny turban, Almania, 239,90 zł

KUP

Poszewka na poduszkę z jedwabiu to inwestycja także w stan naszej skóry. Jej delikatna powierzchnia sprawia, że skóra po przebudzeniu wygląda młodziej. Możemy zapomnieć o nieestetycznych odgnieceniach. Dodatkowo 100% naturalna poszewka ma działanie antyalergiczne, a nawet wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu możemy liczyć na zmniejszenie ilości przykrych niespodzianek. Jedwab nie pochłania też wilgoci, więc skóra pozostaje lepiej nawilżona, a produkty, które nakładacie podczas wieczornej pielęgnacji, pozostają tam, gdzie powinny. Pozwala skórze oddychać i koi.

Poszewka jedwabna na poduszkę, by Dariia Day, 276 zł

KUP

Dobrej nocy! 

Najczęściej czytane

Polecane artykuły