Składniki łagodzące podrażnienia, których warto szukać w produktach po goleniu
Wbrew pozorom drogeryjne produkty typu ‘aftershave’ wcale nie są optymalnym sposobem łagodzenia podrażnień po goleniu. Golenie to nie tylko usuwanie włosów, ale i mechaniczne złuszczanie naskórka i mikrourazy czy rany. Obficie perfumowane, mało nawilżające balsamy, często z efektem matującym (czyli wysuszającym), mogą wręcz zaostrzyć podrażnienia, to samo dotyczy szczypiących mleczek na bazie alkoholu.
Jeśli więc, tak jak ja, jesteście posiadaczami skóry źle reagującej na golenie, to dobrą alternatywą dla wyżej wymienionych są zwykłe, odżywcze produkty do pielęgnacji twarzy, najlepiej bezzapachowe. Pamiętajcie: pielęgnacja nie ma płci, a skóra nie wie czy kosmetyk, który na nią kładziecie ma napis MEN na opakowaniu. Wie za to, jakie otrzymuje od niego sygnały. Zapraszam na krótką listę substancji łagodzących, na które warto zwrócić uwagę i które pomogą Wam w walce z podrażnieniami po goleniu.
Pantenol
Pewnie kojarzycie pantenolowe spreje na oparzenia słoneczne – to świetny składnik na wszelkie podrażnienia, także te po goleniu. Pantenol jest często dodawany do wielu kosmetyków łagodząco-odżywczych, czy to serum czy krem. Osobiście bardzo lubię produkty, które łączą kilka składników – jednym z nich jest The Most z PSA Skin. Gęste, odżywcze serum z gliceryną, pantenolem, kombuchą, PCA i innymi, dobrymi dla podrażnionej skóry składnikami. Bardzo lubię spryskać skórę po goleniu mgiełką La Roche-Posay Serozinc, potem na wilgotną skórę nałożyć The Most, a później jeszcze jedną warstwę Serozinc – takiemu zastrzykowi nawodnienia nie oprze się żadna skóra.
Wąkrotka azjatycka – Centella asiatica
Jeden z najpopularniejszych składników w koreańskiej pielęgnacji, fantastycznie łagodzący. Chociaż jego korzenie wychodzą z Korei, to obecnie marki na całym świecie używają ekstraktów, alkaloidów i izolowanych cząsteczek z tej rośliny. Ciekawe są produkty łączące wyciągi z wąkrotki z dodatkiem innych łagodzących składników, pochodzących z tej rośliny (takich jak madekasozyd czy azjatykozyd). Moim ulubionym wąkrotkowym produktem po goleniu jest Klairs Midnight Blue Calming Cream (wersja 60ml) – niebieski, chłodzący krem z dodatkiem regenerujących peptydów i azulenu z rumianku. Fantastyczny po goleniu, bezzapachowy. Zużyłem już kilka opakowań.
Koreańska bylica – Mugwort
Zauważyliście pewnie, że to kolejny składnik z kręgu koreańskiej pielęgnacji. Jest tak dlatego, że tamtejsza filozofia zakłada bardzo łagodne, delikatne traktowanie skóry, co przekłada się na bogactwo składników kojących podrażnienia. Ekstrakt z bylicy bardzo dobrze nadaje się na podrażnienia po goleniu, a najłatwiej można znaleźć go w formie esencji, którą można łatwo nałożyć pod treściwy krem. Na rynku jest takich esencji sporo, moją ulubioną jest I’m From Mugwort Essence, która szybko zmniejsza zaczerwienienia i dyskomfort, sprawiając, że moja skóra po goleniu nie reaguje powstawaniem małych grudek czy innych nierówności teksturalnych. Z tej samej linii jest także krem I’m From Mugwort Cream – lekki, żelowy, nawilżający bez obciążania, dobry dla każdego typu skóry.
Ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe
Skoro mamy za sobą składniki łagodzące, to teraz wejdziemy w temat składników łagodząco-fortyfikujących, wzmacniających barierę ochronną skóry. Składniki te pomagają odbudować uszkodzoną goleniem warstwę lipidową, chroniącą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Naruszenie warstwy lipidowej powoduje suchość skóry, jej ‘ściągnięcie’, dyskomfort i zaczerwienienie. Produktami, które dobrze dbają o tę barierę są:
Stratia Liquid Gold – oparty na olejku z rokitnika i niacynamidzie lekki, lipidowy koncentrat, który pomaga wzmocnić barierę skórną. Można go używać jako serum albo krem, u mnie sprawdził się świetnie.
Regimen Lab C.R.E.A.M – zawiera fizjologiczny stosunek stężeń składników barierowych, w tym 2,5% ceramidów – to naprawdę dużo. Jest to gęsty, otulający krem z technologią akwaporynową, która pomaga zatrzymać wilgoć w skórze. Opatrunek w kremie!
Witamina D
Osoby, które obserwują mój Instagram pewnie wiedzą, co się tutaj szykuje i pewnie przewracają oczami, ale nie mogę o niej nie wspomnieć – tyle razy uratowała mi skórę! Skończymy tę listę czymś, co według mnie ma kolosalną przyszłość w pielęgnacji, a obecnie tak naprawdę jest domeną jednej marki – witaminie D. Stosowana miejscowo na skórę, poprzez swoje działanie przeciwzapalne i usprawniające produkcję lipidów bariery skórnej, jest używana w leczeniu niektórych chorób skóry. Zelens, marka znana z innowacyjnego, naukowego podejścia do pielęgnacji, ma w ofercie trzy produkty z witaminą D – mgiełkę Provitamin D3, serum Power D i krem Emulsion D. Serum Power D ratowało mnie w sytuacjach najgorszych, bolesnych i żywoczerwonych podrażnień po goleniu, szybko wyprowadzając moją skórę na prostą. Nie wyobrażam sobie mojej pielęgnacji bez Power D w szufladzie trzymanego na sytuacje awaryjne.
Podsumowując, ogólne wytyczne, którymi warto się kierować przy wyborze kosmetyków po goleniu i w planowaniu pielęgnacji po goleniu to:
– unikanie produktów z przesadnymi kompozycjami zapachowymi, szczególnie mentolowymi;
– unikanie produktów z efektem matującym – chcemy intensywnie nawilżyć skórę, i przywrócić jej poziom nawodnienia, zapewniając warunki do regeneracji naskórka;
– unikanie produktów ‘aftershave’ bazujących na alkoholu;
– oddzielanie golenia i kwasów złuszczających o przynajmniej 24h;
– używanie wysokiego filtra po goleniu – u mnie bardzo dobrze sprawdzają się NIOD Survival 30 i Vichy Age Daily Fluid 50+.